Kamu Borçları Yapılandırması Başladı! İşte O Yapılandırmaya Son 10 Gün!

0

 

Milyonlarca borçlunun beklediği haber sonunda geldi. Kamu borçları yapılandırması Meclis’ten geçerek yasalaştı. Bu yasayla birlikte 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren kesinleşmiş harç, SGK ve vergi borçları yapılandırılabilecek.

Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?

Mecliste kabul edilen yasa tasarısından  sonra, vatandaşın merak ettiği sorulardan biri de hangi borçların bu yapılandırılmaya dahil edildiği oldu. Kabul edilen yasaya göre 30/04/2021 tarihinden önce ve bu tarihte  bildirilen beyannamelerin gecikme faizleri, vergi cezaları, Tütün ürünleri ile ilgili idari para cezaları, gümrük vergileri, Hazine ve maliye bakanlığı borçları, belediyelerin atık su hizmet bedel alacakları, ödenmemiş sigorta primleri gibi bir çok alanda yapılandırma yapılacak.

Ayrıca motorlu taşıtlar vergisi eğer taşıta ait para cezalarının yüzde 10 ‘u ödenirse taksitlendirme yapılacak  ve taksitler ödendiği sürece arabada fenni muayene izni olacak. Ayrıca KYK borçları ve yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin borçları da yapılandırma kapsamında olacak. Yapılandırma başvuruları 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili kurumlara yapılacak. Ödemeler başvuru tarihinden bir ay sonra yapılmaya başlanacak.

Yapılandırılan borçlar isteğe bağlı olarak peşin veya 6, 12, 18 ay  taksitle ödenebilecek. Eğer yapılandırma yapılan tutar zamanında ödenmezse vade tarihi değişmeyecek. Vatandaşlar seçtikleri vade dışında vadeyi kesinlikle uzatamayacaklar.

Yapılandırma Başvurusu İçin Nereye Başvurulur?

Kamu borçlarının yapılandırması yasa tasarısı meclisten geçince derin bir nefes alan  vatandaş, başvuruları heyecanla bekliyor. Kamu borç yapılandırması için borçlu olduğunuz ilgili kuruma gidebilirsiniz. Örneğin; birikmiş atık su bedeli ödemeniz varsa bağlı bulunduğunuz belediyelere başvurup yapılandırmanızı yaparsınız.

Vergi borcunuz için vergi dairelerine, SGK borcu için SGK’ ya başvurabilirsiniz. Online başvuru yapmak isteyenler de E-devlet üzerinden işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabilirler. Gelirler idaresi başkanlığının interaktif vergi dairesine de giriş yapıp borçlarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku