Kanser’e Kan Testi ile Erken Teşhis…50 Çeşit Hastalığı Saptıyor

Kanser tedavisinde çığır açacak bir uygulamanın söz konusu olabileceği söyleniyor. Grail laboratuarında yapılan kan testi teşhisi ile erken tanı tanınıp kanser...

0 74

Kanser tedavisinde çığır açacak bir uygulamanın söz konusu olabileceği söyleniyor. Grail laboratuvarında yapılan kan testi teşhisi ile erken tanı tanınıp hastalığın erken teşhisinin sağlanacağı açıklandı. Bildiğimiz üzere tehlikeli bir hastalık türü olan kanser hastalığında hastanın hastalık evresi ne kadar geç ise tedavi edilebilme umudu o kadar azaltmakta. Kanser hastalığı evrelerinde ilerleme olduğunda hastalığın önüne geçilebilme durumu ve hatanın şansı azalıyor. Bunun için erken teşhisi hızlandıracak olan bu yöntem söylendiği gibi uygulamaya geçilirse hastalara bir umut olacak.

50 çeşit kanser hastalığını teşhis ediyor

Yapılan kan testi ile 50 çeşit hastalık türünün belirlenebildiği söylenmekte. NHS yani İngiltere kamu sağlığı hizmetleri kapsamında yapılacak işlemle bu hafta test işlemleri gönüllü kişiler üzerinden gerçekleştirileceği söylenmekte. Kanser teşhisi için yapılacak test işleminde 140 bin gönüllü kişi ile çalışılacağı belirtildi. Bunun için kan verecek olan kişilerin ev adreslerine davet için mektup yollanmış. Yaş olarak 50 ila 77 yaşları arasındaki kişiler tercih edilmekte.

Kanser testi
Kanser testi

Farklı kökenlerden farklı kişiler seçildi

Özellikle hastalık bulgusu bulunmayan kişiler ve farklı kökenlere sahip kişiler üzerinde denemelerin yapılacağı belirtiliyor. Alınan test sonuçlarında hastalığın belirtisi görünmeden lakin riskli bir kan hücresi bulunduğunda dahil hastanın tedavisine başlanabileceği bildirildi. Böylelikle erken teşhis sonucu hastanın hayatta kalma şansı bir nebzede olsa olmuş oluyor.

Hastalığın kimi zaman semptomları ortaya çıkmadan sinsice ilerleme kaydedebiliyor. Bu kan testi sayesinde kişi belirti vermeden hastalığının teşhisini öğrenmiş olacaktır. Kan testi uygulaması için farklı konumlarda farklı merkezler oluşturulması planlanmakta. Kişilerden ilk olarak kan alınacak. Sonrasında 1 veya 2 yıl içerisinde tekrar bir kan testi tekrarlama işlemi yapılacaktır. İlk yapılacak işlemler neticesinde bilim adamları kanser hastalığı olabilecek şüpheli kişilerin bir kısmının bulgularını inceleyecek. Test çalışma prensibi hastalığa işaret eden bulguların kanda çıkması ile belirleniyor. DNA yapısı üzerinden bakıldığında kan dolaşımına sızan bir hücresiz DNA varsa vücudun kanser hücresi oluşturması değerlendirilecektir. Sadece bu test ile kalmayıp belirti ve bulgu olan kişilerde farklı testler de uygulanacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Aşı Olanlar Olmayanlara Göre…- Durumlar Vahim adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.