Karadeniz’de Vakalar Yüzde 400 Arttı. Yasaklar Yeniden Mi Geliyor ?

Karadeniz'de Vakalar Yüzde 400 Arttı. Yasaklar Yeniden Mi Geliyor ?

0

Karadeniz’de Vakalar Yüzde 400 Arttı. Yasaklar Yeniden Mi Geliyor ?

Karadeniz’de Corona virüs vakalarının 1 Temmuz tarihine göre yüzde 400 arttığını söyleyen Profesör Dr. Faruk Aydın, maalesef insanların bu durumu artık ciddiye almadığını dile getirdi.

Karadeniz’de vakaların artma sebebi ne ?

Karadeniz’de vakaların normale göre yüzde 400 artmasının sebebi olarak; fındık, çay ve tarım hasatları nedeniyle her sene yapılan mevsimlik göç‘ün etkisi olduğu tahmin ediliyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı 24-30 Temmuz aralığında ki koronavirüs risk haritasında her 100 bin kişide görülen vaka sayıları Karadeniz illerinde artışa geçti.

En yüksek vaka 243,64 ile Rize’de,

Ardından 241,78 ile Trabzon,

230,88 ile Giresun,

ve 220,25 vaka oranı ile Ordu, Karadeniz bölgesinde en çok vaka oranına sahip 4. il oldu.

Karadeniz bölgesinde en çok vaka oranına sahip iller bu şekilde sıralanıyor.

Önlemlere ne kadar uyuluyor ?

Trabzon’da bulunun Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Faruk Aydın şu açıklamalarda bulundu;

“normalleşmenin ardından gelecek vaka sayılarında ki artışı öngördük.  Önlemlerin bırakılması, normalleşme hareketlerinin açılması, turizm hareketliliğinin başlaması neticesinde bunun olacağını gördük. Çünkü artık insanların önlemlere uyumu şiddetli derecede düştü. Cadde ve sokağa çıktığınızda gördüğünüz, yüzde yirmilerde” şeklinde konuştu.

Aşısız olanlar, vaka sayılarındaki artışlarda çok etkili

Karadeniz bölgesinde, vakaların 1 ay içerisinde büyük yükseliş yaşadığını belirten Profesör Dr. Faruk Aydın, bölgemizdeki “artış 1 Temmuza göre yüzde 400 artış yaşadı. 4 mislinden fazla artış var” dedi.

Profesör Dr. Faruk Aydın açıklamalarına şunları ekledi; bizim bölgemizde önce çay sonra fındık hasat dönemi insan hareketlerini artırdı, kalabalıkların oluşmasına sebep oldu. Turizm hareketleri de olabilir…

şeklinde açıklamalarını devam ettirdi.

Kısıtlama mı geliyor ?

Bakan Koca, koronavirüs hakkında yaptığı açıklamalarda kısıtlamalara ve aşılara değindi. “Salgını aşı ile durdurmaya çalışırken artan vaka sayılarını unutmak istemediğimiz yakın geçmişteki kısıtlamalarla olan hayata dönmektir” açıklamalarında bulundu. Sonrasında “kısıtlama günlerine dönmeyi hiçbirimiz tekrar yaşmak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız şey şuan yok ama olmayacağımız anlamına gelmez”

Kısıtlama günlerine dönmemek için aşıların olunması gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, bu durumun ciddi olduğunu, önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku