Kent Ekonomisinde Büyüme Devam Ediyor! İşte Yeni Gelişmeler

0

Sektörde çeşitlilik bakımından zenginliğe sahip olan Afyonkarahisar birçok çeşidi içerisinde barındırır. Sucuk, pastırma, şekerleme, kiraz, haşhaş, vişne ve patates şeklinde birçok çeşit gıda ürününü bunun yanı sıra hayvancılık, doğal taş, konveyör, maden suyu, bant, mutfak eşyaları, emaye, termal turizm, toprak sanayi ve seracılık gibi alanlar da oldukça iyidir.

Aynı zaman da oldukça önemli bir yere sahip olan mermer rezervine de sahiptir. Ülkemizde doğal taş ihracatının %11.54 gibi bir kısmı da Afyon da yapılır. Bunların yanı sıra yumurta üretim merkezi de olur. Hatta fiyatların belirlendiği şehir konumunda yer alır. İmalat sanayisinde her geçen gün büyüyor. Toplamda 9 adet organize sanayi bölgesi bulunur. Bunların 7 tanesi üretime başlamış haldedir.

Nereden Nereye Gelmiş Olan Şehirler Arasında Bulunur

Başlangıç olarak bakıldığı zaman şehir tarıma bağlı olarak gelişmekte olan bir sanayi sektörüne sahiptir. Ancak günümüzde de bunların çeşitliliğini arttırmaya devam etmektedir. Şehir termal kaynaklı olarak topraksız bir şekilde seracılık yapmakta öncü durumdadır. Jeotermal olarak sera domates üretiminde 1. durumdadır. Termal turizmin başkenti olur. Aynı zaman da misafirlerine 12 ay boyunca sağlık hizmeti verir.

Afyonun Ülke Ekonomisinde İhracata Katkısı

2020 yılına bakıldığı zaman şehir 323 dolar kazandırmıştır. İhracatta 30. sırada yer alır. 2020 yılı içerisinde 138 ülkeye ve 4 adet serbest bölgeye ihracat yapmıştır. En fazla ithalat yapan 44 şehir arasında da yer alır. Bunların yanı sıra dış ticaret fazlası veren bir şehirdir. 2021 yılı ilk 7 ayında ihracat açısından bir önceki yıla göre 20.7 bir artış göstermiştir. Aynı zaman da 2020 yılında da bir önceki yıla göre 7.6 artış göstermiş ve 217 milyon 811 bin liraya ulaşmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku