Kesme İşareti Kullanımı 2021

0

Kesme işareti kullanımı; Gerek Türkçede gerekse başka dillerde birbirinden farklı noktalama işaretleri ve özel karakterler bulunmaktadır. Noktalama işaretleri içerisinde önemli olanlardan bir tanesi de kesme işareti olmaktadır.

Kesme işareti, Türkçede kesme işareti sık kullanılan, noktalama işaretleri arasında yer almaktadır. Noktalama işaretleri, dil bilgisi ve anlam açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebep ile çok sayıda noktalama işareti bulunmaktadır. Kesme işareti, genellikle özel isimleri diğer isimlerden ayırmak için kullanılmaktadır.  Noktalama işaretleri içerisinde özel bir yeri bulunan kesme işareti, (‘) olarak gösterilmektedir. Ek alan özel isimlerin sonuna koyulmakta olan (‘) kesme işareti Türkçede birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Çok sayıda özel isim bulunması sebebi ile en çok kullanılan noktalama işaretleri arasında yer almaktadır.

Kesme İşareti Kullanımı Nedir?

Kesme İşareti Kullanımı

Kesme işareti kullanımı, her şeyden önce bir noktalama işareti olmaktadır. Kesme işareti de diğer noktalama işaretleri gibi yazı dilindeki cümlelerin anlam bütünlüğünü korumak ve seyirciye doğru olarak anlatımını sağlamaktadır. Kesme işaretleri, birçok yerde kullanılmaktadır. Kesme işaretinin en büyük görevi özel isimleri diğer isimlerden ayırmasıdır.

Kesme İşareti Nedir?

Özel isimler, yazı dilinde ek aldıklarında kesme işareti kullanılarak yazılmaktadır. Kesme işareti kullanılmaz ise cümlenin anlatım bütünlüğü bozulmakta ve anlatım bozukluğu ve yazım hataları ortaya çıkmaktadır. Kesme işareti, Türkçe dilinde olduğu kadar pek çok dilde de kullanılmakta olan bir noktalama işareti olmaktadır. Özel isimleri diğer isimlerden ayırmaya yarayan kesme işareti sıklıkla kullanılmakta ve önemli noktalama işaretlerinde ilk sıralarda gelmektedir.

Kesme İşareti Görevleri

Kesme işareti kullanımı; Her noktalama işareti gibi kesme işareti de önemli noktalama işaretleri arasında yer almaktadır. Diğer noktalama işaretleri gibi cümlenin anlam bütünlüğünü koruyan ve anlatım bozukluklarını engelleyen kesme işaretinin birçok görevi bulunmaktadır. Kesme işareti çok sayıda görevi bulunmakta ancak bu görevler içerisinde en önemlisi özel isimlerde kullanılmasıdır. Kesme işareti kullanımı, birçok yerde ancak aynı temeller altında olmaktadır. Kesme işareti, ilk olarak özel isimlerde kullanılacak olan ekleri ayırmak amacını yerine getirmektedir. Kesme işareti özel isimlerinde kullanılmakta, bunun yanında kişi isimleri, devlet isimleri, sayılara getirilen ekler gibi birçok alanda kullanılmakta ve birçok alanda görevi bulunmaktadır.

Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Kesme işareti nasıl yapılır? Sorusu bilgisayarlarda ya da yazılarda kesme işareti kullanmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla sorulmakta olan sorular arasında yer almaktadır. Kesme işareti el yazılarında isimlerin sonun ve eklenecek olan eklerden önce kullanılmaktadır. Örneğin İstanbul kelimesine bir ek getirilecek olursa bu ek kesme işareti kullanılarak yapılmalıdır. İstanbul kelimesinin doğru ek almış hali ‘’ İstanbul’da’’ olmaktadır. Tırnak içerisinde yer alan örnek, kesme işareti kullanımının doğru halidir. Bilgisayarlarda yazı yazan ve kesme işaretini kullanmak isteyen kullanıcılar ise kesme işaretini shift tuşunu ve 2 tuşunu kullanarak yapabilmektedir. Bilgisayar kullanımında da kesme işaretlerinin görevleri aynı olmakta ve kullanımı değişmemektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku