Kira Artış Oranları Hakkında Merak Edilen Detaylar Açıklandı

Kira Artış Oranları Hakkında

0 59

Kira Artış Oranları; Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte tüketici maliyetleri de öğrenildi. 2021 yılı Haziran ayına ait olan enflasyon rakamları aylık % 1,94 yıllık 17,53 şeklinde olduğu belirtildi. Haziran ayı kapsamında Türkiye genelinde enflasyon 1,94 şeklinde gerçekleşti. Bu anlamda senelik enflasyon % 17,53’e doğru yükselme göstermiştir. Kira artış seviyeleri ev sahibinin veya iş yeri sahiplerinin uygulayacağı en fazla zam oranının belirlenmesinde etkilidir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı ‘nın hazırlamış olduğu Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geride bırakılan Eylül ayında belirtilmişti. Bu açıklamanın ardından Yeni Ekonomi Paketi içerisinde kira zamlarının artık tüketici fiyat endeksi düzeylerine göre olmadığı, kira artış seviyelerine dair üst sınır, tüketici fiyat endeksi oranlarına uygun olacak şekilde belirlenmesi kararı alınmıştı.

Güncel Enflasyon Rakamları Esas Alınarak Yeni Rakamlara Ulaşıldı

Kira Artış Oranları

Kira artış oranları da artık üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanmasının ardından bu biçimde kiracıya bildirilir. TÜFE’de %14,55’lik bir artış yaşanması sebebiyle Temmuz ayı kira artış düzeyleri de %14,55 olarak yansıtıldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan enflasyon oranları üzerinden yapılabilecek en üst kira zam oranı tespit edilebilir.

Güncel enflasyon rakamlarının belirlenmesinin akabinde Temmuz ayı kira zam oranlarının da belirlenmesi gerçekleşmiştir. TÜİK tarafından açıklanan veriler, TÜFE haziran ayında % 1.94 senelik % 17.53 şeklinde düzenlenmiştir. Buna bağlı şekilde kira artışı da araştırılır noktaya geldi.

Kira Artış Oranları TÜİK Verilerine Göre Düzenlemeler

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirtilen Haziran ayı enflasyon verilerine bakıldığı zaman, tüketici maliyetleri bu ay bir önceki senenin aynı dönemine oranla %17,53 düzeyinde artış göstermiştir. Yaşanan gelişmeler kamu personeli maaşlarını, emekli zamlarını ve kira zamlarını da direkt olarak etkilemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.