Korona’ nın Yeni Etkileri Zihinsel Fonksiyonları Azaltıyor

Çağımızın hastalığı korona virüsünü etkileri gün geçtikçe farklılık göstermekte.

0 179

Çağımızın hastalığı korona virüsünü etkileri gün geçtikçe farklılık göstermekte. Aşı sonrası bir çok yan etkinin ortaya çıktığı belirtilen sağlık sorununa bir yenisi daha eklendi. Konu ile ilgili açıklama yapan Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Emir Ruşen hastalık ile ilgili yaptığı açıklamada korona hastalığının insan sağlığı üzerindeki etkilerini yorumladı. Zihinsel alanda yeni yeni etkiler oluşturduğu belirtilen virüsün çok hızlı seyreden bir yan etki yapısına sahip olduğu biliniyor.

İngiltere ve ABD’de yürütülen çalışmalar doğrultusunda Alzheimer hastası olan kişiler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Hafıza alanında deformasyon yaratan korona virüs hastalığı ağız  ve burun yolu ile vücuda girdiğinden direk beynin iç kısmına yerleşmektedir. Hastalığı geçirmiş olan kişilerde unutkanlık ve dikkat dağınıklığının ortaya çıktığı biliniyor. 

Mevcut olan tablo ile eşleştirildiğinde hastalığın bu denli etkilerinin çoğunlukla olduğu yönünde değerlendirmeler söz konusu.

PCR sonucunuz negatif olsa bile hasar kalıyor

Korona virüs hastalığının beklenenden daha da uzun süreceğini 0Hastalığın etkileri yakın süreçte geçse bile vücuttaki etkilerinin uzun süreli hasarlar bırakabileceği veya farklı yan etkileri ortaya çıkarabileceği biliniyor. Hasta olan kişiler hastalık süreci sonunda yaptıkları PCR testi sonucu negatif çıksa bile hasta olmadıkları anlamına gelmiyor. Test sonucu negatif olsa bile kişi bir süre daha hastalığın etkilerini yaşıyor. Bunun için bağışıklık sistemi ne kadar iyi düzeyde olursa o kişinin o kadar kolay hastalığı atlatabilmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. 

Korona
Korona

Korona sonrası belirtiler hızla artıyor

Yapılan araştırmalar sonucunda değerlendirme yapıldığında enfeksiyona sebep olan bir hastalığın bir anda ortaya çıkıp bir anda kaybedebileceği bir hastalık olmadığı kanısına varıldı. Yaşam boyunca tüm geçirilen hastalıkların enfeksiyon düzeyi ne olursa olsun kalıcı hasar zihinsel olarak bırakılabileceği bilinmekte. Bazı Alzheimer hastası olan kişilerde korona hastalığı sonrası belirtilerin daha da artış gösterdiği ve hastalıkta ilerleme kaydedildiği gözlendi. Ayrıca bazı hastalarda da beyin hacminin küçülmeye başladığı görülüyor. Hastalığı geçiren kişilerde adaptasyonun da zor olduğu bilinmektedir. Beslenme durumu olarak da karbonhidratlı besinler tüketilmemesi önerilmekte.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Alzheimer Hastalığının En Az İki Katına Çıkması Bekleniyor adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.