Koronavirüs Tsunamisi..! Şimdi Korkulan Oldu..!

0

Koronavirüs Tsunamisi duyurusunun yapılmasıyla birlikte dünya yeniden büyük bir korku içerisine girdi. Dünyayı çok büyük bir şekilde etkisi altına alan pandemi olarak bilinmekte olan covid 19 ile ilgili gün geçmiyor ki korkulan ve korkutan bir açıklama yapılmasın. Genel olarak bilgi kaynağı olarak bu pandemi döneminde İngiltere ilk sırada bulunuyor. En son olarak mutasyona uğramış covid 19 bilgilerin de bilindiği üzere bu noktadan dünyaya servis edilmişti. Aynı şekilde yeni bir bilgiden sonra tekrar insanlarda büyük bir korku ve endişe hakim olmaya başladı.

İngiltere de Virüs Kontrolden Çıktı

Koronavirüs Tsunamisi

İngiltere’de son zamanlarda açıklamalarıyla dikkat çekmekte olan Ulusal Sağlık Sistemi bünyesinde uzun süreden bu yana çalışmakta olan profesör Hugh Montgomery yapmış olduğu açıklama ile sadece ülkesini değil aynı zamanda dünyayı da oldukça korkutmuş gibi görünüyor. Ülkelerindeki virüsü tsunami olarak adlandırarak ne kadar önemli ve zor bir durum içerisinde olduklarını belirtiyor. BBC üzerinden yapmış olduğu açıklamalarla ülkelerinin çok zor durumda olduğunu açıkça dile getiriyor.

“Kuralları dinlemeyen, maske takmayan kişiler ülkemizdeki ölümlerden sorumludur. Üstelik bunlar kendileri yüzünden birisinin öldüğünden haberdar bile değil”

“Aileler uzun zamandır toplu şekilde hastaneye getiriliyor. Birçok aile sıra ile vefat ediyor. Ailelerin gözlerimin önünde yok olması beni çok üzüyor”

Şeklinde yaptığı açıklamalar ülke basınında geniş yer bulmasıyla birlikte ayrıca tüm dünyada da oldukça önemli bir yer buldu.

Korona virüs de Tsunamisi

Koronavirüs Tsunamisi tabirini İngiliz doktor önüne geçilemez bir durum olduğunu söylemek maksadıyla dikkat çekebilmek adına söylemiş bulunuyor. İngiltere son zamanlarda virüsün mutasyona uğradığı bilgisini vererek tüm dünyayı korkutan açıklamalar yapmıştı. Bunun üzerine şimdide hastanelerin bu yükü kaldıramayacak kadar güçlü bir hasta akınına muhatap olduğunun duyurulması dünya üzerinde büyük bir endişe ve paniğe sebebiyet veriyor.

Toplum Bağışıklığı Önerisi

Koronavirüs Tsunamisi ile mücadele etmek zorunda olan İngiltere de bunun sebebi olarak virüsün ilk olarak dünya geneline yayıldığı sıralarda Başbakan tarafından yapılan açıklama gösteriliyor. İlk zamanlarda maske takmayan ve vatandaşlarla tokalaşarak virüsün zan edildiği kadar sıkıntılı bir şey olmadığını ifade eden Başbakan zaman içerisinde tehlikenin büyük olduğunu anlamıştı.

Kendisinin de virüse yakalanması ve oldukça zorlu bir süreç içerisinden geçmesi ile birlikte virüsün tahmin edilenden çok daha büyük bir risk taşıdığını yakinen anlamıştı. Önceden yapılmış olan açıklamalar sebebiyle halkın virüsü çok fazla kafaya takmaması ve neticesinde birçok ölümün olmasından hükümet sorumlu tutuluyor.

Koronavirüs de Tsunamisi Sorumlusu Kim?

Koronavirüs Tsunamisi olarak bilinen ve yoğun bir şekilde vakaların geldiği bilinmekte olan İngiltere de şu sıralar ülkenin bu duruma gelmesinde ki sorumlu aranıyor. Oklar genel olarak hükümet yetkililerine çevriliyor. Bunun sebebi olarak pandeminin ilk zamanlarında bütün ülkeler sert önlemler almaktayken, ülkenin yöneticilerinin bu durumu önemsemediği ve bunun sonucunda daha az risk ile atlatılabilecek olan hastalığın çok büyük bedeller ödenerek atlatılabileceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere ilk aylarda toplum olarak herkesin bu hastalığa yakalanması ve tedavi olması neticesinde bir daha böyle bir sorunun kalmayacağı düşüncesi bulunuyordu. Yaşanan olaylar bu fikrin değersiz olduğunu gösterdi. Benzer şekilde bazı Avrupa ülkelerinin de aynı fikri benimsemesi neticesinde büyük kayıplar yaşandığı biliniyor. Bu sebeple ilk zamanlar yapılan yanlış ve değerlendirmeler gerekçesiyle şimdilerde vatandaşların bu noktada toparlanmasının zor olduğu değerlendiriliyor.

Koronavirüs Tsunamisi olarak tabir edilen durumun ayrıca virüsün bu ülke içerisinde mutasyona uğraması ve bunun sonucunda daha fazla kimseye bulaştığı gerekçesiyle ortaya çıktığı biliniyor. Ülke içerisinde mutasyonun ilk olarak görülmesi sebebiyle bu noktada gene İngiltere’nin sorumsuz davrandığı değerlendiriliyor. Mutasyon açıklamasının ardından ülkenin keskin önlemler alması beklenirken her hangi bir ciddi önlemlerin alınmaması sebebiyle yayılma hızının eskisinden çok daha fazla olduğu değerlendiriliyor.

Halk büyük bir sıkıntı içerisinde bulunan ülkelerini sağlık koşulları daha iyi ülkelere giderek hayatlarını devam ettirebilmek adına terk ediyor. Konu ile ilgili yetkililerin tam olarak nasıl bir önlem alacağı bilinmiyor. Durumun böyle gitmesi neticesinde Sağlık sisteminin çökebileceği de ayrıca endişe ile birlikte değerlendiriliyor. Birçok ülke şuan İngiltere ile temasları tamamen sıfırlamış durumda. Zamanın ilerlemesi ile birlikte ne tür gelişmeler olacak merak ediliyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku