Kredi borcu olanlara Müjdeli Haber!

Kredi borcu olanlara Müjdeli Haber!
0

Kredi borcu olanlara Müjdeli Haber!

Büyük kolaylık… ve imzalandı

Yüzbinleri ilgilendiren kredi borçları ile ilgili flaş karar. Hükümet iş dünyasının salgın koşullarından normal yaşama geçişinde hem vatandaşın hem de finansman erişimini kolaylaştıracak Kredi sistemini etkin çalışmasını daha fazla katkıda bulunmak için düğmeye basmış durumda . Son gelişmeler işte kredi çekecekleri ilgilendiriyor.

Finansal yeniden yapılandırmanın süresi Cumhurbaşkanı kararı ile bankalara mali kuruluşlara borcu olan şirketler için 2 yıl daha uzatıldı. Toplam 230 finansmanın 202 ‘si büyük ölçekte olmak üzere 55. 9 milyar liralık borcu yapılandırıldı.

Kredi Borcu
Kredi Borcu

Çerçeve anlaşmalarla belirleniyor

Amaç finansal yapılandırmayla borcu olan şirketlerin kullandığı kredilerin geri ödemesini yapmak ve istihdama katkıda bulunmaları.

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılandırmaya ilişkin konulardaki çerçeve anlaşmalarla belirleniyor.

Dün itibariyle uygulama süresi 2 yıla kadar uzatılmasına karar verildi ve yürürlüğe girdi . Bahsi geçen kurum ve kuruluşlar diğer burçlarla bir bütün olarak dahil oldukları risk grubundaki ya da kısmen yeniden yapılandırmaya tabii tutulabiliyor.

Finansal yeniden yapılandırma çerçeve Anlaşması kapsamında Türkiye bakanlar Birliği’nin verilerine göre 25 milyon lira ve üzerinde borcu olan 202 şirket alındı ve bunların 55.6 milyar liralık borcu yapılandırıldı.

28 firmayla da 323 milyon liralık ve 25 milyon liradan az kredi borcu olanlar için sözleşmeyi yapılandırma amacıyla imzalandı

Kredi Borcuu
Kredi Borcu Olanlara Müjde

Küçük işletmelere teminat kolaylığı sağlandı

Finansmana erişim ekonomi reform gibi eylem adımlarından biri olan Küçük işletmelerin sigortası sistemi ile güvence altına alınan bankalar nezdinde teminat olarak kabul edilmesi şartıyla kolaylaştırıldı.

Makul kayıttan düşme süresini tanımlamak açısından güçlük yaratan alacakların türü borçluya özgü koşullar Makro ekonomik ortam gibi belirleyiciler kayıttan düşme zamanını uygunluğu gerekçelerini denetimi hazır bulunma şartı ile bankalara bırakıldı.

Kredi tahsis süreçleri rehberi

Kredi tahsis ve izleme süreçlerine dair ve sorunlu alacakların çözümlenmesi gibi konulardan  iki yeni rehberi BDDK yayınladı.

Yönetmelikte yapılan kredilerin sınıflandırılmasına yönelik değişikliklerle bankaların kredi sınıfı değişikliklerine esasen kriterleri yazılı hale getirerek denetime hazır duruma getirmeleri zorunluluğu geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku