İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartı Borçları Ertelendi mi?

İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartı Borçları Ertelendi mi?

0 252

İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartı Borçları Ertelendi mi?

Uzun bir zamandan bu yana tüm sitelerde ihtiyaç kredilerinin ve kredi kartlarının borçlarının ertelendiği ile ilgili bilgiler bulunuyor. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu bankalar üzerinden resmi bir açıklama yapılmaması sebebiyle bu durumun ne kadar doğru olduğu ile ilgili araştırma yapıyor.

Bankaların bir kısmının borç erteleme kampanyası yaptığı doğru. Fakat belirtilen sürelerde hatalar bulunuyor. Birçok site de 12 ile 24 ay arasında kredi ve kredi kartı borçlarının ertelendiği belirtiliyor. Fakat bankalar üzerinden yapılan araştırma neticesinde bu sürelerin gerçeği yansıtmadığı görülüyor.

3 ile 6 Ay Arasında Erteleme

Bankalar sitemiz tarafından araştırıldığında erteleme sürelerinin 3 ile 6 ay arasında değiştiği görülüyor. Yani birçok haber sitesi içerisinde bulunmakta olan 12 ile 24 ay arası erteleme gibi bir durum söz konusu değil. Bazı bankaların erteleme süresini 3 ay olarak belirledikleri bazı bankaların ise 6 ay gibi bir zaman içerisinde erteleme yaptıkları görülüyor.

Önceden Yapılan Anlaşma Çerçevesinde Değişiyor

Bankalar müşterilerine vermiş oldukları kredi anlaşmalarının içerisinde bulunduğu şekilde erteleme imkanından faydalanmasını sağlıyor. Yani bazı bankaların reklamlarında da gördüğümüz gibi 3 ay erteleme genel olarak bankaların sunmuş olduğu hizmet içerisinde bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük bankalarının siteleri üzerinden yapmış olduğumuz araştırmaya göre genel olarak ödeme sıkıntısı bulunmakta olan vatandaşların 3 ay erteleme sürelerinin bulunduğu görülüyor. Kısıtlı sayıda bir takım bankaların ise 6 ay gibi bir süre erteleme hakkını müşterilerine sunduğu görülüyor. Bu imkan gerek ihtiyaç kredilerinde gerek ise kredi kartlarında kullanılmak üzere sunuluyor.

Erteleme Faiz Karşılığı mı Yapılıyor

Yapılan anlaşma çerçevesinde erteleme yapılmaktadır. Yani taksit sayısının azaltılmasıyla birlikte yapılan ertelemeler ile birlikte her hangi bir faiz talebi olmayacaktır. Bunun dışında taksit sayısının aynı kalmasıyla birlikte yapılan erteleme seçeneğinde ise faiz talebi oluşacaktır. Bu durum bankalar arasında doğal bir değişiklik gösterebilir.

Ertelemenin hangi banka üzerinden yapılacağına göre görüşme sağlanmasıyla birlikte durum tespiti yapılabilir. Bankaların kendisine özel olarak sunacakları kampanya ile birlikte erteleme imkanından faydalanmak mümkündür.

İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartı Borçları Ertelendi mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.