Kredi Kartı Kullananlara Şok Haber! Baştan Aşağı Değişiyor

Kredi Kartı Kullananlara Şok Haber! Baştan Aşağı Değişiyor

0

Kredi Kartı Kullananlara Şok Haber! Baştan Aşağı Değişiyor

Kredi kartları üzerinde yer alan manyetik şeritler güvenlik problemi olarak nitelendirildiği için 2024 senesinden itibaren kullanımına son verilecek. 2024 senesi itibariyle kart üreticisi manyetik kartlar üzerinde yer alan manyetik şirketlerin kullanımını sonlandıracak. 2024 senesinden sonraki 10 yıl içerisinde ise manyetik şeritlerin yerine çipli ve biyometrik kartlar alacak. Bununla beraber biyometrik kartların üzerine ise ayrıca parmak izi uygulamasının da yerleştirildiği belirtildi.

Dünyanın en gelişmiş kredi kartı şirketlerinden birisi olan mastercard 2024 senesinden sonra kartlar üzerindeki manyetik şeritlerin kullanımına son verileceğini duyurarak köklü bir değişiklik yapılacağını ifade etti

Düzenleme ilk olarak Avrupa’da yapılacak

Manyetik şeritlerin, kartlar üzerinden kaldırılması ilk olarak Avrupa’da yapılacak. 2033 senesine geldiğimizde ise bütün dünya genelinde manyetik kartların kullanımı bitecek.

Manyetik kartlar üzerinde yer alan manyetik şeritler pek çok dolandırıcılık gibi problemlere yol gösterici bir etken olduğu için uzun zamandır güvenli gözükmüyordu. Kullanımına son verilecek olan manyetik kartların yerine ise çipli ve biyometrik kartlar gelecek . Biyometrik kartlar üzerinde ise parmak izi uygulaması olacak. Manyetik şeritli kartlar 1960’lı senelerde İBM tarafından CIA adına düzenlenmişti.

IBM mühendisi manyetik şeritli üzerine yerleştirilmiş olan bilgilere plastik bir kart aracılığı ile kullanmak istiyordu fakat uzun bir süre boyunca plastik ile manyetik şeridi bir araya getirmeyi başaramadı. Daha sonra ise karısı tarafından ütü yardımı ile iki parçayı tekrardan bir araya getirme teklifi geldi.

Bu yöntem ise başarılı bir sonuç verdi. Bununla beraber tandemi süreci boyunca da temassız ödeme yöntemleri konusunda talep çoğaldı hem kartlar hem akıllı telefonlarla yapılmış olan ödemeler çok fazla artış göstermiş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku