Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu/sicili nedir?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu/sicili nedir?

0 121

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu/sicili nedir?

Yatırımlarda ya da planlanan bir satın alma işinde kredi çekimi çoğu kişinin başvurduğu finansal bir yöntemdir. Kredi çekebilmek için ise aranan en büyük özelliklerden biri başvuru yapan kişinin kredi notunun yüksek olmasıdır.
Kişilerin banka işlemlerinde ki durumu ile belirli hâle gelen kredi notu zamanla değişebilen, yükselebilen ya da düşebilen bir değerdir. Peki kredi notu ne demektir ve ne gibi sebeplerden ötürü yükselir ya da düşer?

Kredi notu ne demektir?

Bütün bankaların ulaşabildiği kredi siciliniz, bankalar ile gerçekleştirdiğimiz işlemlerden oluşan bireysel finans geçmişini özetler. Bankalar kendilerinden borç almak isteyen yani kredi çekmek için başvuruda bulunan kişilerin ilk başta kredi sicilini ayrıntılı bir şekilde inceler ve önceki banka verilerine bakarak kredi notunu göz önüne serer.

Dolayısıyla bir yatırım ya da tüketim için destek almaya ihtiyacınız olduğunda ilk başta kredi sicilinizin temiz olduğunu ve bankaların bu sicilinize göre sizi değerlendirerek verilmesi gereken krediyi verip vermeme konusunda düşüneceğini bilmelisiniz.

Kredi notunu tanımlamak gerekirse; bir nakit para sorumluluğuna girmeye kalkıştığınızda bu parayı geri ödemeyi nasıl yapacağınıza ilişkin durumunuza önceki senelerin doneleri ile ortaya koyan bir belgedir. Bu not kişiler arası değişiklik gösterir ve 1 ila 1900 arasındadır.

En düşük kredi notu 1 olan kişi riskli grupta gösterilir, kredi notu 1900 olan kişi ise borcuna sadık bir müşteriyi ifade eder. Kredi notu bankadan bankaya değişiklik gösterse de kurumsal bankalar kredi notu 900 ya da 1000 in aşağısında kişilere kredi vermeye sıcak bakmazken, kredi notu 1200 ün üstündeki kişiler gelirlerine göre kredi çekebilirler.

Kredi notunuz KKB ve TBB tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi notu hesaplanırken bankalardan alınan borçların ödenme şekli, borcun tutarı, aldığınız krediyi ne için aldığınız, kredi not limitiniz gibi başlıklar ve risk raporu göz önünde olur. Kredi notu sabit bir not değildir. Bankalarla ilişkinize göre değişiklik gösterir, düşer veya yükselir. Kredi notunuz düşer ise kredi çekme imkanınız da düşer.

Kredi notu nasıl yüksek tutulur?

Aldığınız bütün borçları zamanında kapatın
Düşük limitli kredi kartı kullanın.
Kredi alamıyor veya kredi kartı kullanamıyorsanız not nasıl yükseltilir?
Kredi notunuz daha önce almış olduğunuz borçları gecikmeli ödemenizden etkilenmiş ve kredi kredi alabilme sınırının altına düşmüş olabilir. Bu durumda yapılacak tek şey güven oluşturmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.