Kredi Vadesinde Kritik Karar! Kredi Vade Sayısı Düşüyor mu

0 69

Kredilerde yeniden yeni bir düzenleme hayatımıza girdi. Belirlenen vadelere göre, vade sayısında azalma tüketici kredileri için düşen taksit miktarıyla dikkat çekti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun kararına göre, tüketici kredileri 24 ay olarak belirlendi.

50 bin TL üzerinde kredi çekmek isteyenler için oluşturulacak olan tüketici kredisi ödeme planlarında vade 24 aya indi. Ayrıca vatandaşların bu karar tarihinden önce kullandırılan kredilere ilişkin borçları 50 bin TL üzerinde olsa bile borçlunun talep etmesi durumda kredinin yeniden yapılandırılabileceği duyuruldu.

Vade Ödemeleri Güçleştirecek mi?

Yapılan açıklamaya göre, 50 bin TL ve üzeri için 24 ay sınırı konulması taksit sayısını azaltırken, taksit miktarını çoğaltır. Bu durum vatandaşlar için kredi çekiminde caydırıcı olacak gibi görünüyor. Tüketici Kredilerinin taksit sayısında azalma, Türkiye deki maaş dengesi düşünülünce belli bir kesime hitap etmeyeceği aşikar.

Pandemi süreci halen devam ederken, daha bir önceki pandeminin sıkıntılarını atlatamamışken yeni kredi çekeceklere belki de bu haber şok etkisi yarattı. Yapılan açıklamanın etkisi önümüzdeki günlerde vatandaşların etki ve tepkisel süreçleriyle görülecek. Kredi çekme oranında düşüş beklenirken, faiz koşullarında avantajlı koşullar bekleniyor.

60 aylık Vade Sayısında İnanılmaz Düşüş

Arama motorlarında en çok 60 ay araması dikkat çekerken, 24 ay açıklaması beklenmeyen bir haber olarak yerini aldı. Geçen dönemlerde, avantajlı kredi fırsatından sicili bozuk vatandaşlar yararlanamamıştı.

Bu sefer de beklenilen haber başka bir boyutta bu haberi bekleyenlerin karşısına çıktı. Gelecek günlerde Salgın sürecinin yaralarını sarmak için destek bekleyen vatandaşlar, gözlerini başka gelecek haberlere çevirdi.

Vadeler Düşünce Faizler Düşecek mi?

Kredin 24 ay belirlenmesi ise bazı çevrelerin faiz oranlarının düşeceği yönünde beklenti içine girmesine sebep oldu. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun yaptığı açıklama 1 Ekim’den itibaren uygulanmaya başlayacak.

BDDK’nın resmi internet sitesinde haber duyurulmuştu. Alınan kararların Kredi Yönetmeliği ve Finansal Kurumlar Yönetmeliği uyarınca kredi vade sınırları incelerek karara bağlandığı açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.