Kredilerde Yeni Dönem Borcu Olanlar Dikkat!

Kredilerde Yeni Dönem Borcu Olanlar Dikkat!

0

Kredilerde Yeni Dönem Borcu Olanlar Dikkat!

Kredilerde yeni dönem başlıyor. Yakın izlemedeki krediye yapılandırma fırsatı sunulacak. İzlemedeki krediler dahil yapılandırmaya gidiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, binlerce firmaya destek olacak. Bankacılık sektörünün aktif kalitesini arttıracak.

Kredi çekecek, kredi borcu olan binlerce kişiye kolaylık sağlamasının ardından yakın izlemedeki kredilere yönelik yapılandırma ve firma rehabilitasyon fonksiyonları oluşturuluyor.

Sorunlu kredisi olsa da yaşama şansı olan şirketler doğru yönlendirecek. Bankacılık sektörünün aktif kalitesi iyileştirilirken; borçlular için de esnek, hızlı, düşük maliyetli çözümler üretilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, binlerce firmaya destek olacak. Böylece sistem iyileştirilmiş olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı varlık yönetim şirketlerine uygulanan damga, harç kaynak kullanımı destekleme fonu kesintisi istisnasını Aralık ayı itibariyle  süresiz hale getiriyor. Sabah Gazetesi Hazal Ateş’in haberine göre mevcut uygulamada beş yıllık süreyle istisna tanıyor. Şirketlerin sermaye yapısını güçlendiren, Özkaynakla finansmanı teşvik eden düzenlemeler de aynı dönemde uygulanmaya başlayacak.

Sorunlu kredilere yönelik girişim sermaye fonlarının kurulması için mevzuat altyapısı da şekillendi. Yaşama imkanı olmayan dönük alackların varlık yönetim şirketlerine satışı, aktiften silinmesi gibi yöntemlerle bilanço dışına çıkarılması için teşvik mekanizması kuruluyor.

Kimler Yararlanabilir ?

Milyonlarca vatandaşa nefes aldıran kampanya kapsamında protestolu senet, çek, bireysel ve ticari nitelikteki kredi ve kredi kartı dahil borcunu ödeyemeyenlerin yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda olumsuz kayıtları siliyor.

Son Tarih Ne Zaman ?

Bu düzenlemeden kredilerinin anapara veya taksit ödeme tarihi 20 Mayıs’tan önce olup ta aksatanlar Yararlanabilir. Borçlarını 31 Aralık tarihine kadar tamamını ödeyen ya da yapılandıranların Risk Merkezi’nde tutulan kayıtları silinecek. Bu şekilde, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, binlerce firmaya destek olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku