Krediye Erişime 2 Yeni Kolaylık!

Krediye Erişime Kolaylık!

0

Krediye Erişime Kolaylık!

Yakın zamanda açıklanmış olan Ekonomi Reform Paketi’ne göre bankacılık sektörünün şuan ki kalitesinin artırılmasına yönelik hareketler kapsamında Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’i takiben Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. BDDK, Sorunlu Alacakların Çözümlenmesine İlişkin Rehber ile Kredi Tahsis ve İzleme Süreçlerine İlişkin Rehber olmak üzere iki yeni rehber yürürlüğe alındı.

Bankaların kredi tahsis etme, izleme, rehabilitasyon ve sorunlu alacak çözümleme süreç ve politikalarını oluşturan ilgili yönetmelikler yaşama şansı olan şirketlerin finansal ve operasyonel yeniden yapılandırma yoluyla yaşatıldığı ancak zayıf şirketler olarak belirlenen borç ödeme kapasitesi düşük ya da hiç olmayan borçlulardan olan alacakların aktiften silme, varlık yönetim şirketleri, özel fon ya da özel amaçlı şirketlere devir gibi yöntemlerle banka bilançolarından etkin şekilde temizlendiği bir yapının oluşturulması için hazırlandı.

Rehberlerin Dönüştürülmesi Amaçlanıyor

Rehberler ile bankaların, kredi yaşam gitgeli içerisinde ki uygulamalarına ilişkin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, geliştirilmiş tahsis süreçleri, etkinliği artırılmış izleme uygulamaları, bankaların sorunlu alacak işlemlerinin iyileştirilmesi hedef ediniliyor.

Banka mevcut durumdaki kalitesinin artırılması açısından rehberlerle yönlendirme yapıp, uzun vadelik bir yönetim biçimine dönüşmesi amaçlanıyor. Bu sayede işleyişin daha profesyonel olacağı düşünülüyor.

Sorunlu Alacak Rehberi:

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Alacak Rehberi: yıllık planlar ve çözümleme birimlerinin kaynaklar, performans ve süreç içi faaliyetleri açısından daha etkili bir yapıya dönüştürülmesi amacıyla hazırlanan sorunlu alacak çözümleme Rehberinde sorunlu alacakların çözümlenmesi kavramı açıklanarak, bunun gerektirdiği organizasyonel yapı, hazırlık süreci ve faaliyetlere ilişkin yol çiziliyor ve bu kapsamda planlama yapılıyor.

Sorunlu alacak sistemi bankalarca yapılacak değerlendirmeye tabi tutulması ve üç yıllık  zaman öngörüsüne sahip olması, asgari olarak sorunlu alacakların çözümlenmesine ve alacaklardan dolayı edinilen varlıkların yönetilmesine ilişkin, takvime bağlı  hedefleri içermesi ve bir operasyonel plan çerçevesinde uygulanması gerekiyor. Tüm bu planlar doğrultusunda halkın ve şirketlerin krediye daha doğru ve daha uygun şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bununla birlikte krediye erişimler de kısa vadede kolay bir şekilde gerçekleşmiş olacak. 

İlgili haber:

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu/sicili nedir?

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2021/03/Ekonomik-Reformlar-Kitapcigi.pdf&ved=2ahUKEwjl04_Z7oPyAhWMDOwKHeoHCUsQFjAAegQIBxAC&usg=AOvVaw1SobzrRTMtlbkapANdtCQa

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku