Kripto Para Alan Cehennemde Yanacak!

Kripto Para

0

Kripto para birimlerinin Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada milyonlarca yatırımcısı bulunuyor ve her gün yatırımcı sayısı hızla artıyor. Kripto para yatırımlarına ilişkin dikkat çekici bir açıklama Endonezya Ulema Hayır Meclisinden geldi. Endonezya Ulema Hayır Meclisi Kripto para birimlerine yapılan yatırımların haram olduğunu ifade ederek dikkat çekici açıklamalara imza attı, işte o dikkat çekici açıklamaların detaylarını derledik.

kripto para
Kripto Para Helal mi? Haram mı?

 

Endonezya Ulema Hayır Meclisi bu hafta dikkat çekici bir açıklamaya imza attı. Endonezya’nın çeşitli bölgelerinden gelerek toplanan alimler kripto paraların çok volatil yani bir nevi oynak olduğu için  İslami kurallar çerçevesinde uygun olamayacağına hükmedildi. Bunun sonucunda da kripto paraların İslamiyet’e göre haram olduğuna dair fetva verildi. Endonezya’nın büyük İslam ülkelerinden olması nedeniyle alınan bu kararın önemi gerçekten büyük.

Endonezya’da da dünyada olduğu gibi kripto paralara olan ilgi son dönemde neredeyse 10 kat artmış durumda. Haliyle insanları kayba sürükleyen ve emeksiz bir şekilde ceplerine para girmesine neden olan bu Kripto para yatırımları Endonezyalı din ileri gelenleri tarafından haram olduğu fetvası verilmesine sebep olmuş gibi görünüyor. Batı ülkelerinde de kripto paraya olan yatırımların kontrolsüz bir şekilde artması nedeniyle kanuni düzenlemeler ile kripto para ticareti kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Diğer İslam Ülkeleri de Fetva Düzenlemeye Başladı

Endonezya Ulema Hayır Meclisinin Kripto paranın haram olduğuna dair verdiği fetvadan sonra diğer İslam ülkelerinde de kripto para ticaretine karşı araştırmalar başladı. Bu ülkelerde yeni  yeni fetva düzenlemelerine başlandı. Hatta Kripto para yatırımlarını bir nevi kumar, haksız kazanç olarak niteleyen fetvalar da var.

Bununla beraber bazı ülkelerde şeriat yasalarına uygun DeFi projeleri geliştirerek onay almaya çalışan girişimciler de bulunmakta. Ayriyeten kaldıraç tarzındaki uygulamalara hiç girmeden standart bir şekilde alım satım veya ödeme sistemlerini helal gören  ve bu yönde fetva veren meclisler de var. Bu iki ayrı fetva veren meclislerden hangisine inanacağı da insanların kendi seçiminde.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku