Kripto Para Vergisi Geliyor

0

Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yatırım amaçlı kullanılan kripto paralara yenilik geliyor. Hükümet Türkiye’ de 3 Milyon yatırımcısı olan Kripto paralara yönelik değişikliklerde bulunacak. Kripto para vergisi gelecek.

Kripto Para Vergisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, BDDK ve SPK nın dışında ilgilenen kurumlar çalışmalar yapıyor ve yılın altıncı ayından sonra bir yenilik geleceğinin bilgisinin veriyorlar.

-Türkiye’ de ilk defa etkinlik gösteren sektörler için lisans ve alt sınır sermaye kuralı gelecek.

– Şirketler de SPK lisansı kuralı aranacak.

– Kripto alım satımı için vergi gelecek.

Kripto Para Vergisi yüzde 10 civarında

Büyük ilgi toplayan Kripto paraların hangi tarihte tanımlanacağının önemini anlatıyor. Bu paralara “Kripto varlık” diye hitap edileceği düşünülen sektör temsilcileri, uzun vadeli olanlar dışında, Kripto paralar da alım satım yapıp kar edenlerden kesileceğini düşünüyor. Verginin alınan kar dan yüzde on civarında olacağı iddia ediliyor.

Kripto paraların Türkiye’ de 3 milyondan fazla kullananı var

Son yolların trendi olarak görülen kripto paraların toplamı 1.5 trilyon dolar iken, günlük işlemi 100 milyon dolar civarlarında olduğu biliniyor. Türkiye’ de kripto paraların günlük hacmi 1 milyar dolara sıçramış durumda. Kullanıcısı Türkiye ‘ de 3 milyona ulaşan Kripto paraların kullanımı dünya sıralamasında ilk on içinde var olduğu biliniyor. Kripto para vergisi ile birlikte bir anlamda bu piyasa ülkemizde kabul edilecek

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku