Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik! Maaşlar Düşecek mi?

Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik!

0

Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik! TÜİK’in enflasyon rakamını açıklaması ile beraber emekli ve kamu personellerinin alabilecekleri zam miktarı da belirlenmiş oldu. Enflasyon % 1,94 oranında haziran ayında bir artış göstermiştir. Enflasyon rakamı hem emeklileri hem kamu personelleri hem de sosyal yardım alanları ilgilendiriyor. Çünkü senenin ikinci zammı bu enflasyon rakamlarına göre yapılıyor.

Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik

TÜİK’in enflasyon rakamını açıklamasıyla beraber emekli ve kamu personellerin zam oranı belirlenmiş oldu. Yeni rakamın açıklanmasının ardından on üç milyon emeklinin maaşı da artmış oldu. 3,5 milyon kamu personeline yeni maaşlarını alacaklar. Kıdem tazminatı tavanının yükselmesinin ardından yaşlılık aylığında da bir artış yaşandı. Bunun yanında engelli maaşları ve evde bakım maaşlarında da yenilenmeler sağlanmıştır.

Maaşlara Zam Yapılması Kararı Alındı

Devlet memurları ve emekliler, enflasyon farkı dolayısı ile maaşlarına % 8.45 zam almalarına yönelik bir karar alındı. Bu sayede altı aylık bir zaman diliminde senenin ilk yarısı için toplu protokol kapsamında yapılan % 3’lük zam aşıldı. Bu sebeple yaklaşık %5,45’ lik enflasyon farkı ödenmesi durumu meydana geldi.

Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik!

15 Temmuz tarihinde devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını alabilecekler. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da yılın ilk altı aylık enflasyonu seviyesinde artış olacak. Bu oran yaklaşık yüzde 8.45’e denk gelir. Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik!

Zam Olarak Değil, Erime Oranı Olarak Alınmalı

Yaşanan artışın % 5.45’i memur maaşlarının enflasyon karşısındaki altı aylık erime oranı, % 3’ü ise 2021’in ikinci yarısı için belirlenen zammı içerdiği ile ilgili ifadelere yer verilmiştir. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, verilen Bu tablonun bir zam olamadığını aksine erime miktarının telafisi olduğunu belirtmiştir.

Memur ve Emekli Maaşlarında Kimsenin Bilmediği Değişiklik! Yılın ilk altı ayında enflasyon %8.45 artarken kamu personeli maaşlarına verilen %3’lük zam, senenin ilk yarısında kamu personellerinin ve emeklilerin alım gücünün devamlı azalmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda verilen enflasyon farkı bir zam olarak görülmemeli, erime miktarının telafisi manasına gelir. Hal böyle olunca kamu personeli maaşlarına sadece enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden geldiği gözlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku