Menisküs Nedir Tedavisi Nedir 2021

Menisküs Nedir Tedavisi Nedir 2021

0 79

Menisküs Nedir Tedavisi Nedir 2021

Menisküs, en yaygın olarak karşılaşılan eklem yaralanmalarından biridir. Gençlerde ortaya çıkan menisküsler genel olarak spor esnasında yaşanan sakatlanmalardan kaynaklanıyor. Menisküs yırtıkları tedavi edilmez ise özellikle sporcuların kariyerlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşlılarda ise menisküs genel olarak vücudun yıpranmasına bağlı olarak gelişir ve çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir.

Menisküs tanısı koymak için muayene, MR veya tanı amaçlı antroskopiden yararlanılır.En sık olarak sporcuların karşılaştığı menisküs yaralanmaları, günlük hayatta da birçok kişinin başına gelebilmektedir. Özellikle ağır yük taşıyanlar, sürekli ayakta duranlar, yoğun olarak ev işleri ile uğraşan ev hanımları ve yaşlılar menisküs yaralanmaları ile karşılaşabiliyor.

Genel olarak vücut ağırlığının tek bir tarafa verilmesi ile oluşan menisküs yaralanmaları, bazen diz çökme, çömelme ve ağır yük kaldırma gibi basit hareketlerde bile ortaya çıkabilmektedir. Menisküste oluşan yırtık ve yaralanmalar birkaç şekilde oluşabilmektedir.Bunlardan biri olan direkt yaralanmalar, doğrudan dize gelen darbeler sonucu meydana gelen yaralanmalardan kaynaklanmaktadır. Diz üzerine düşme, trafik kazaları ve dize gelen şiddetli darbeler bu tip yaralanmalara sebebiyet verebilmektedir.

İndirekt yaralanmalar olarak nitelendirdiğimiz menisküs yaralanmaları ise gövdenin diz üzerinde dönmesi ile oluşan yaralanmalardan oluşmaktadır. Bu tip durumlarda genel olarak ayak yerde sabit dururken vücudun diz üzerinde dönme hareketini gerçekleştiriyor. Futbol maçlarında ve kayak esnasında yaşanabilen yırtıklar indirekt yaralanmalar sınıfında yer alabilirken, denge kaybı ve ayak takılması ile vücudun diz üzerinde istem dışı dönmesi de bu sınıfta yer alır.

Dejeneratif yaralanmalar ise yaşlılık sebebiyle vücutta oluşan deformasyonların sonucunda oluşan yaralanmalar olarak ele alınabilir. Özellikle yaşlılarda görülen bu gibi durumlarda dize gelen en ufak bir darbe menisküslerin sağlam olmasına rağmen yırtık ve yaralanmalara sebep olabilir.

Menisküs yırtığı

Menisküsler genel olarak çarpma ve düşme ile oluşan travmalar sonucu yaralanırlar ve yine çoğunlukla genç sporcularda görülmektedir. Ancak yaşlılarda görülen kireçlenme ile birlikte oluşan yırtıklarda nadir değildir.

En sık yırtılma sebebi ayak yerde sabitken vücudun diz üzerinde dönmesinden kaynaklanır. Menisküs yırtıkları ön çapraz ve iç yan bağ yaralanmaları ile birlikte görülebilir ve tedaviye yön verirken birlikte değerlendirilmelidir. Menisküs yırtığında genel olarak karşılaşılan ilk şikayet ağrı ve şişliktir. Dizde kilitlenme şeklinde olan dizin tam açılamaması veya tam olarak kapatılamaması bu şikayetler arasındadır.

Bu durum yırtılan menisküslerin eklem hareketlerinin yapılmasına engel teşkil ettiği anlamına gelir. Menisküs, eklem hareketi esnasında ses gelmesi ve ani batan ağrılara sebebiyet verebilir.Normal şartlarda menisküs yırtıkları bazı kazalardan kaynaklı olduğu için önlenmesi bir hayli zordur. Buna rağmen yine de bazı alınabilecek önlemler bulunmaktadır.

Bu önlemler arasında düzenli egzersiz sayesinde uyluk kaslarının güçlü ve dayanıklı tutmak gösterilebilir. Daha ağır egzersizlerden önce ısınma hareketlerinin mutlaka yapılması gereklidir. Yapılan egzersizler arasında gereken sürede vücudun dinlendirilmesi gereklidir.

Menisküs nedir?

Menisküs, vücutta uyluk kemiği ve kaval kemiği arasında yer alan yastıkçıklara verilen isimdir. Menisküsler her iki diz içinde birisi içte birisi dışta olmak üzere iki adet sert kıkırdak yapısında ki dokulardır. Menisküsler yarım ay veya C şeklinde nitelendirilebilecek görünümdedirler ve kesit yüzeyleri kama biçimindedir. Bu kamanın etrafı kalın ve yaklaşık %25’i damarlar tarafından beslenir. İç kısımda kalan geniş ve daha ince alan ise damarsızdır ve bu sebepten dolayı yaralanma sonrasında iyileşme potansiyeli yoktur. Yani menisküslerin iç kısımlarında yaralanmalar oluşursa iyileşme şansı yoktur.

Diz eklemi uyluk kemiği, diz kapağı ve kaval kemiği kemiklerinden oluşan üçlü bir komplekstir. Bu kemikler kalın kıkırdak dokular ile kaplıdır. Bu kıkırdak dokusu sayesinde kemiklerin yüzeyleri birbirine sürtünmeden birbirlerinin üzerlerinden kolay kayabilir. Menisküsler bu kıkırdak yüzeyler arasında yer alarak bu yüzeylerin birbiri ile uyumunu arttırmayı sağlar. Bu sayede ağrılık aktarımı daha geniş bir yüzden ve daha dengeli olarak yapılması sağlanır. Diz sağlığı açısından menisküslerin fonksiyon görebilmesi önem arz etmektedir.

Menisküs ameliyatı

Menisküs ameliyatı genel olarak bölgesel anestezi altında yapılmakta ve 15-30 dakika arasında sürmektedir. Ayakta oluşan uyuşukluk 2-3 saat içerisinde geçtikten sonra hasta yürüyebilmektedir. Hasta aynı gün taburcu edilir ve yapılan müdahaleye göre işe dönüş 10-20 gün arasında değişiklik göstermektedir.Menisküs tedavisinde daha önce menisküsün tamamını çıkarıldığı total menisektomi ameliyatları gerçekleştirilmekteydi.

Bu yöntemin uygulandığı hastaların 10-15 yıl içerisinde kıkırdak yüzeylerde harabiyet geliştiği bilimsel olarak kanıtlandı ve menisküsün dizi koruyucu özelliği net bir şekilde anlaşılmış oldu. Tedaviye karar vermeden önce, hastanın yaşı, fiziksel aktivite durumu, hastanın işi ve sosyal yaşamdan beklentileri, menisküs yırtığının yapısı, yırtığın tipi ve uzunluğu, yırtığın lokalizasyonu yani yeri ve menisküs yırtığının yanında farklı yaralanmaların olup olmadığına bakılmalı ve bu durumlar neticesinde tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Menisküs tedavisinde cerrahi yöntemlerden olan ve menisküsün bütün halinde çıkarılmasını içeren yöntem total menisektomidir. Bu ameliyat yönteminde zarar görmüş menisküs dokusunun çıkarılması, kısa vadede iyi sonuçlar verse bile uzun vadede artrit gelişmesine yol açmaktadır.Başka bir yöntem olan parsiyel menisektomi ise sadece yırtık parçanın çıkarılmasını içeren cerrahi bir yöntemdir.

Menisküs tamirleri ise farklı bir cerrahi yöntemdir. Bazı menisküs yırtıklarında yırtık parçaları birbirine dikmek suretiyle onarımı yapılabilir. Menisküs tamiri yırtığın tipi ve menisküsün genel durumu göz önüne alınarak değişiklikler göstermektedir. Menisküs onarımının iyi sonuçları vardır, fakat menisektomiden daha uzun bir iyileşme süresine sahiptir. Aynı zamanda sadece uygun hastalarla sınırlıdır. Aktif bir hayat süren hastalarda menisküs tamiri tedavisi yöntemi önerilmektedir.

Menisküs belirtileri

Menisküs yırtıklarında ve yaralanmalarında ilk belirti genel olarak ağrı hissidir. Ağrı genellikle diz kırma ve diz açma hareketlerinde kendini belli ederken düz yürüme gibi hareketlerde bulgu görünmeyebilir. Yırtığın boyutlarına göre dizde kilitlenme, takılma, klick sesi gibi farklı şikayetler bulunurken dizde şişlikte bu şikayetlere eşlik edebilir.

Menisküs yaralanmaları olan hastalar genellikle diz eklemlerinde ağrı, şişlik ve kilitlenme şikayetleriyle polikliniklere başvuruda bulunmaktadırlar. Muayenesi yapılan hastalarda menisküs ve beraberinde ek yaralanma şühesi varsa bunun tespiti MRI tetkiki ile yapılabilmektedir. Diz eklemini eklem iç ve dış bağları, menisküsler ve kas dokuları desteklemektedir. Günlük aktiviteler ve spor esnasında önemli role sahip olan diz eklemlerinde yaralanmalar çok sıklıkla görülen rahatsızlıklardır. Kemik, bağ ve menisküs yaralanmaları tek başlarına görülebileceği gibi bir arada da görülebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.