Merkez Bankası Faiz Kararı İle İlgili Bilinmeyen Gerçek! Bunu Kimse Bilmiyordu!

Merkez Bankası Faiz Kararı İle İlgili Bilinmeyen Gerçek! Bunu Kimse Bilmiyordu!

0 67

Merkez Bankası Faiz Kararı İle İlgili Bilinmeyen Gerçek! Bunu Kimse Bilmiyordu!

Amerika Merkez Bankası faiz sonuçlarını açıkladı! Bu gelişmelerin hemen sonrasında Türkiye Merkez Bankası faiz sonucuna gözler çevrildi. Uzun süredir faiz tutarları durağan bir şekilde devam ederken Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirim kararı açıklandı. Merkez Bankası tarafından uygulanan faizin 100 bandındaki puanı yüzde 18’e indirildi.

Merkez Bankası tarafından faiz kararında alınan indirim ile birlikte dolar, altın, euro ne durumdadır. Amerika Merkez Bankası faiz kararını açıkladı ve açık piyasa komitesi tarafından oybirliği ile değiştirmeme kararı alındı. Bunun sonrasında ülkemiz Merkez Bankası tarafından 100 faiz bazında devam eden faiz seviyesi yüzde 18 indirme uğradı.

Bu karar sonrasında dolar, altın ve euro son durumu ne oldu?

2021 yılının başlarında faiz yüzde 17’ lerde sabit tutulmuştur. Mart ayında ise 200 baz puan artırarak %19’a çıkartılmıştır.

Nisan ve Ağustos aylarında ise faizle ilgili yeni bir karar alınmadı ve yüzde 19’da sabit kaldı ve Amerika Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz politikası kararı sonrasında ülkemizde 100 bazında olan faizde yüzde 18 indirime gidildi. Ekonomik projeksiyon raporu yayınlandı ve 2021 yılı büyüme beklentisi %5,9 olarak belirtildi. Gelecek yıl için büyüme beklentisi ise yüzde 3,8, 2023 yılı için büyüme beklentisi yüzde 2.5 olarak açıklandı. Bir önceki rapora göre ise bu yıl içerisinde yüzde 7,0, gelecek yıl içerisinde yüzde 3,3, 2023 yılı için ise yüzde 2,4 büyüme tahmininde bulunmuşlardır.

Ayrıca 2004 yılı içinde yetkililer tarafından ilk kez büyüme tahmini açıklandı. 2024 yılı için büyüme tahmini yüzde 2,0 olarak belirtildi. Yetkililerin uzun zamandır yüzde 1,8 olan büyüme tahmininde ise değişiklik meydana gelmedi. Amerika ekonomisi yılın ilk çeyreğinden önce yüzde 6,6 büyürken bunun en son ki sonucu ise 30 Eylül tarihinde açıklanacaktır. Amerika’daki işsizlik enflasyonu, ekonomik büyüme faiz oranları da göz önüne alındığında 3 yıl ve daha uzun döneme ilişkin tahminler de sunulmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.