Merkez Bankasında Yeni Bir Dönem: Dijital Türk Parası Projesi Geliyor

0 31

Merkez Bankası; HAVELSAN, ASELSAN, TÜBİTAK-BİLGEM ile yaptığı toplantılar sonucunda mutabakat zabıtlarının imzalandığını duyurdu. Dijital Türk Lirası İşbirliği platformu oluşturuluyor. Dijital parada ilk adımı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası attı. Dijital para denemeleri için HAVELSAN, ASELSAN, Tübitak-BİLGEM ile dijital para denemeleri için mutabakat imzalandı.

Proje Yeni Katılımlar ile Genişletilecek

Dijital para projesinde kritik ve stratejik teknolojiler testlere tabi tutulacak. Birinci faz bulguları neticesinde platform yeni katılımlar ile genişletilecek. Mrkez Bankasından yapıla açıklamaya göre; Dijital Türk Lirası Ar-Ge çalışmaları süreci proje kapsamında devam etmektedir. Yeni katılımcılar ile birlikte projenin bir sonraki aşamaya taşınacağı duyuruldu.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası projesi Ar-Ge çalışması test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilecektir.

Dijital Türk Lirasının Ödeme Sistemlerinde Kullanımı Test Aşamasına Geçti

İlk faz pilot uygulamalarında teknoloji paydaşları ile beraber kapalı devre pilot uygulamaların test edileceği duyuruldu. Yapılan testlerin sonucunda daha geniş bir katılımla yeni testler yapılarak proje daha ileti aşamalara taşınacaktır.

Bunun yanında Blokzincir teknolojisi, anlık ödeme, dağıtık yapıların ödeme sistemi gibi konularda da çeşitli testler gerçekleştirilecek.

Merkez Bankasının hali hazırda Dijital Türk Lirası ile ilgili tedavülüne yönelik bir kararı bulunmuyor. Yapılan tüm denemeler ve testler AR-Ge kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Değişik teknolojik alternatifler kullanılarak gerçekleştirilen testlerin tamamlanması ve bunun yanında mimari kurguların sonuçlandırılmasının ardından yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilerin Merkez Bankası tarafından duyurulacağı bildirildi. Bunun yanında projenin hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı ile ilgili olarak da açıklamaların test sonuçlarına göre yapılacağı bildirildi.

Yapılan testlerin ilk faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacağı da verilen bilgiler arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.