Merkez Bankası’ndan Dikkatleri Üzerine Çeken Dijital Türk Lirası Hamlesi Geldi!

0 48

Merkez Bankasının yapmış olduğu açıklamada, Havelsan, Tübitak, Bilgem ve Aselsan ile ikili mutabakatların gerçekleştirilerek imzalamış olduğu dijital Türk Lirası İş birliği Platformu’nun gerçekleştirildiği ifade edildi.

Bunun üzerine Merkez Bankası şöyle bir açıklamada bulundu: ‘’Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, söz konusu ödemelerin alt yapısını tamamlayan bir niteliğe sahip dijital Türk lirasının tedavül ürünün mevcut potansiyel katkılarını detaylı bir şekilde araştırmayı sürdürüyor.

Merkez Bankası Dijital Türk lirası araştırma geliştirme ar-ge projesi çerçevesinde kavram ispat çalışmalarının tamamlanması sonucunda başlayan süreç, teknoloji konusunda pay edinenlerin ortak katılımı ile bir ileri aşamaya taşınmış olacaktır.

Ortak Çalışma Söz Konusu!

Merkez bankası Dijital Türk Lirası ar-ge projesinin teknolojik araştırma, geliştirme ve test aşamaları, tamamıyla teknoloji paydaşlarının katkıları ile ortak çalışma sonucunda tamamlanacaktır.

Bununla birlikte Merkez Bankası, Havelsan, Aselsan ve Tübitak Bilgem ile ikili görüşmeler sonucunda gerekli imzaları atmış ve bu doğrultuda Dijital Türk Lirası İş birliği Platformu oluşturulmasına karar kılınmıştır.

Bu mevcut proje doğrultusunda kritik oldukça önemli teknolojilerin ön uygulama testlerinin gerçekleştirilecek olduğu birinci faz verilerinin doğrultusunda bu platformun farklı ve yeni katılımlarla da genişletilerek geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Birinci Faz Pilot Testler Ufukta!

Ayrıca birinci faz pilot uygulamaları kapsamında TCMB kapsamında prototip bir Dijital Türk Lirası ağı temin edilerek, teknoloji paydaşlarıyla birlikte dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bu pilot uygulama çalışmalarından elde edilen sonuçlar kapsamında çok daha geniş katılımlı pilot çalışmaların gerçekleştirileceği de diğer aşamalar için mümkün olacaktır.

Ayrıca blok zincir teknolojisi, anlık ödeme sistemleriyle entegrasyon ve dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı gibi birtakım konularda Dijital Türk Lirası ar-ge projesi çerçevesinde oldukça farklı çeşitlerde gerektirebilecek çalışmaların yapılması da hedefler arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.