Merkez Bankasından Kredi kararı!

Merkez Bankasından Kredi kararı!

0 60

Merkez Bankasından Kredi kararı!

İÇERİK

Merkez Bankası bünyesinde yapılmış olan toplantıda kredi kullanımı ile alakalı bütün önemli kararlar açıklandı. Bireysel kredi taleplerinin daha kontrollü bir şekilde büyümesi Enflasyonun ve dış dengeleri önemli doğrultuda koruduğunu vurguladı. Bu noktada ise kredilerin devamlılığı istikrar açısından da çok yakın bir şekilde takip edildiği bildirildi.

Para politikası kurulu bünyesinde 14 Temmuz’da gerçekleşen toplantı sonucunda yayınlanmış olan özette tüketici fiyatlarının yüzde 1,94 oranında artış gösterdiği ve yıllık enflasyon oranının ise 17,50 üçe yükseldiğini bildirdi. Yıllık olarak onu tam Enflasyonun gıda sektöründe ve temel mal gruplarında artış gösterdiği kaydedilirken enerji guruplarında ve hizmet gruplarında ise gerilediğini dikkat çeken yayınlanmış olan özette, gösterilmiş olan faaliyetler kesintilere uğramış olsa da bazı sektörlerde normalleşme süreci boyunca fiyat artışlarını da gözlemlendiği bildirildi.
Ayrıca bazı gelişmiş ülkeler en ön sırada yer almak üzere bütün dünyada aşılamanın da çok hızlı bir şekilde yayılmasının küresel ekonomi açısından da bir toparlanma sürecine girmesini de belirtilen özette şu bilgiler de kaydedildi;
Normalleşme sürecine girdiğimiz günden beri hizmetler ve sanayi alanındaki faaliyetler arasındaki ayrım daha fazla kapanma eğilimi göstermiştir.

Ayrıca aşılama süresince de çok büyük bir şekilde ilerleme kaydeden ekonomiler pandemi kısıtlamalarına daha çok esneterek iktisadi anlamda ki faaliyette daha güçlü bir performans göstermektedir. Bununla beraber birkaç virüs varyantlarının ise tekrardan ortaya çıkması salgının seyrinde değişiklikler gösterebilecek belirsizliklere sahiptir.

Bireysel kredilerin büyümesi önemli

Faizlerin ortalamalarının çok fazla altında devam ettiği ve bununla beraber gelişmekte olan ülkelerde normalleşmenin de başladığı bazı, merkez bankalarının da faizleri artırdığı belirtildi. Bu yaşanan durum ise geçtiğimiz döneme göre küresel alanda finansal koşullarda artmış olan belirsizliklere ve bazı sıkılaşmaya işaret ettiği aktarıldı.

Gelişmekte olan ülkelere portföy girişlerinin bu süreçte azalarak da devam ediyor olsa borçlanma senedi kaynaklı şekilde sürmüş olduğunu belirterek uzun vadeli faizlerdeki değişikliklerin ve finansal şartların devamlılığının portföy girişlerine ilişkin şekilde bazı riskleri hala canlı tuttuğunu belirtti. 

Üretici maliyetlerinin döviz kurundaki farklılıklar nedeniyle Haziran ayında da yükselişe geçtiğini hatırlatan bu özette ise şu şekilde bir değerlendirmede bulunuldu;
Üretici fiyatlarındaki artış ve bu artışların tüketici fiyatlarına yansıması gelişmiş ülkelerde buna dahil olmak kaydıyla küresel alanda daha çok belirginsiz hale geldi. Bu noktada ise kullanılan kredilerin seyri ve makroekonomik süreklilik açısından da çok yakından takip edilmektedir şeklinde açıklamalar geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.