Meteorolojiden açıklama geldi! son 51 senenin en kötüsü

Meteorolojiden açıklama geldi! son 51 senenin en kötüsü

0 229

Meteorolojiden açıklama geldi! son 51 senenin en kötüsü

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü son dakika haberi olarak duyurdu. Bütün vatandaşlar tarafından çok merak ediliyordu. Son 51 yılın en kötü senaryosu. Meteorolojiden yapılmış olan açıklama doğrultusunda kalıcı olacağı da belirtildi. Türkiye’de geçen ay son 51 senede en sıcak 2 Temmuz ayı yaşandı.

Uzmanlar tarafından sıcaklıkların artmasının bu kez kalıcı şekilde olacağı görüşünde. Küresel ısınma nedeniyle tüm dünya bu tehdidin altında. Dünya geneli olarak sıcak mevsimlerin süresi uzarken soğuk mevsimlerde daha çok kısalmaya başlayacak. Birleşmiş Milletler’in yeni yayınlamış olduğu iklim raporu doğrultusunda ortaya çıkan verilen ise endişe yaratacak düzeyde.

Ülkemizi 2021 senesinin Temmuz ayı son 51 senenin en sıcak ayları olarak kayıtlara geçti. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verileri doğrultusunda ülkemizde uzun yıllar boyunca Temmuz ayında ortalama sıcaklığı 24,5 santigrat derece şeklinde ölçüldü bu seneki Temmuz ayı sıcaklığı ise 1,8 derece artış göstererek 26,3 dereceye kadar yükseliş yaşattı. Ülkemizde 1971 senesinden bu zamana kadar en yüksek ortalama sıcaklık ise 2000 senesinin Temmuz ayı olarak kayıtlara geçti. Ölçümler doğrultusunda 2021 senesinin Temmuz ayı son 51 yılın en yüksek
derecede 2 Temmuz ayı sıcakları olarak ayrıca kayıtlara geçmiş durumda.

Ülke genelinde sıcaklıklar artış gösteriyor

İstanbul Aydın Üniversitesi Dr öğretim üyesi Güven Özdemir tarafından yapılan açıklama
doğrultusunda, küresel ölçekte önceki senelere göre 2021 senesinde ciddi derecede sıcaklık artışı gözlemlendiğini belirtti.

Aynı zamanda sıcaklık artışlarına nedenleri içerisinde ise metropollerin plansız şekilde büyümesi, yoğun olarak göç alması, betonlaşma süreci ve nüfusun fazla artışı sonucunda insanların ihtiyaçlarına farklı yollarda artması ve araba egzozlarından çıkan gazların havadaki salınımının yoğunlaştırması küresel ısınmanın nedenleri arasında ilk sıralarda olduğu belirtti.

Sıcaklık artışları kalıcı olacak

Havaların sıcak devam etmesinin pek çok alanda olumsuz durumlara yol açtığını belirten Özdemir, açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Türkiye’de geriye dönük olarak bakıldığı zaman uzun yıllar boyunca Temmuz sıcaklığının giderek artış gösterdiği fark edilmektedir son 51 yılda ise en sıcak 2 temmuz ayını yaşadık sıcaklıkların bu derece yükselmesinin büyük bir olasılıkla kalıcı olacağı fikrindeyiz” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.