Milyonlarca Çalışan Bu Haberi Duyunca Ne Yapacağını Şaşırdı!

Milyonlarca Çalışan Bu Haberi Duyunca

0 59

Milyonlarca çalışan memurun sigortası olan kıdem tazminat, çalışanın son çalıştığı iş yerindeki 30 günlük son brüt miktarı ile hesaplanıyor. Bir gazete haberine göre bu tazminatların alt limiti yılda bir defa ve üst limiti de iki kere değişiyor. Çalışanın tazminatındaki alt limiti asgari ücret belirlerken 1 Ocak tarihinden itibaren asgari ücretteki 21.56’lık yapılan zam oranı ile brüt ücreti 3 bin 577 TL ye çıkmıştı. Bu en düşük hesaplanacak tazminat için baz alınan miktar oluyor.

Milyonlarca çalışan

Kıdem tazminatının 1 sene için de en yüksek ücret tutarı memurun maaşının kat sayısına göre hesaplanıyor. Buda şu demek oluyor ki kıdem tazminatının tavan ücreti memur maaşının artışına bağlı belirleniyor. Bu da 6 ayda bir güncelleniyor. Yılın ilk günlerinde enflasyon ile memur maaşı yüzde 7,36 olmuştu.

Müjdeli Haber!

Milyonlarca Çalışan; 1 Temmuz’dan itibaren memur maaşlarına yüzde 8,45 oranında bir zam yapıldı. Bu yapılan zam ile tazminat miktarının tavanı da 7bin 639 TL’den 8 bin 284 TL’ye yükselmiş oldu. Buradaki hesaba göre artık 645 lira daha fazla bir tazminat alınacak. Bu karar ile yapılan zammın ve tazminat ücretindeki değişiklik Ocak 2022’ye kadar geçerli olacak. Bu yapılan kıdem tazminatı tavan zammından 7 bin 639 TL’nin üzerinde bir maaşla çalışanlar faydalanabilecek. Diyelim 15 yıldır çalışıyorsunuz bu kadar yılın çalışma avantajı 9602 TL oluyor.

Mesela 10 bin TL maaşla çalışan bir memur 15 yıldır çalışıyor temmuz ayından önce işten çıkarıldığında 113 bin 715 lira gibi bir tazminat alırken eğer temmuz ayından sonra işten çıkarılırsa ya da emekli olursa cebine 123 bin 317 lira girmiş olacak. Milyonlarca Çalışan şok yaşadı.

Milyonlarca Çalışan; Temmuz Ayına Dikkat!

Emekli olmayı düşünüyorsanız Temmuz’dan sonra emekliye ayrılın. Çünkü yeni yapılan zam ile alacağınız tazminat ücreti 9 bin 602 lira daha fazla olacak. 8 Eylül 99 yılından önce sigortalı olanlar 3600 günü doldurup yaşı beklerken SGK’ dan kıdem tazminatı alabilir yazısını aldığı takdirde istifa ederek kıdem tazminatını alabiliyor.  Eylül 99’dan sonra sigortalı olanlar ise belirli şartları yerine getirirlerse ve SGK’ dan ilgili yazıyı alıp istifa ederek kıdem tazminatını alabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.