Normalleşme başlıyor mu? Kısıtlamadan muaf olan iller

0

1 Mart 2021 tarihinden sonra Türkiye’de kademeli normalleşme başladı. Türkiye’de riski az olan şehirlerde kısıtlamalar gevşetilecek, hâlâ yüksek risk arz eden şehirlerde kısıtlamalara devam edilecek normalleşme başlamayacak. Alınan son dakika haberlerine göre; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından eğitim, sınavlar, sosyal hayat restoranlar gibi mekânların açılma zamanı hakkında son durumu aktarması bekleniyor. O halde 1 Mart’tan sonra hangi şehirlerde normalleşme başlayacak?

Normalleşme

Kademeli normalleşme dönemine geçiş yapılıyor. Türkiye’de iller risk grubuna göre renklere ayrıldı. Renkler; mavi, kırmızı, sarı, turuncu. Bu renklere göre rengi turuncu ve kırmızı olan şehirlerde normalleşme olmayacak ve kısıtlamalara devam edilecek. Sarı renkli gruptaki illerde az olacak şekilde kısıtlama olurken mavi renkli gruptaki şehirlerimizde normalleşmek için ilk adımlar atılmaya başlanacak.

Normalleşme Başlıyor

Günlük ve haftalık vaka ortalamalarına göre 81 ilde hazırlanan listelerde turuncu ve kırmızı renk gruplarında olan şehirlerimizde hiçbir gevşeme olmayıp aynı kurallar çerçevesinde kısıtlamalara devam edilecek!

Sarı renkli gruptaki illerimizde kısmı kısıtlama olurken mavi grupta hayat normale dönmeye başlayacak. Haftalık vaka ortalaması düşen iller sarı listeye girmeyi başarıp kontrollü normalleşme olacak ya da vaka oranları iyice azaldıysa mavi listeye girip kontrollü bir şekilde normal hayata dönecekler.

Kontrollü bir şekilde normalleşme listesine girmeyi başaran 5 şehrimiz bulunmaktadır. Bunlar: Hakkâri, Muş, Şırnak, Iğdır ve Batmandır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku