Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Öneriler 2021

0

Okuma alışkanlığı geliştirmek çok önemlidir. Çoğu insan okumayı boş zamanlarına atmaya çalışır ama işin aslı öyle değildir. Boş zaman bulamayan insanlar genellikle okuma alışkanlığından yoksundur. Aslında eleştirel düşünme, muhakeme becerileri, sorgulama ve değerlendirme becerileri de yetersizdir. Bu şekilde okuma alışkanlığının arka plan haline gelir. Aslında okumak ve okuma alışkanlığını geliştirmek bundan çok daha fazlasıdır.

Okuma Alışkanlığı

Yüzyıllar boyunca, denemeler ve araştırmalar yoluyla birçok eser üretildi. Bu çalışmalar bize belli miktarda bilgi veriyor ve hayata farklı açılardan bakmamızı sağlıyor. Kültürlü ve medeni bir birey olabilmek için yüzlerce yıldır kullanılan bu eserlerden yararlanmak bizim için çok önemli.

 

Okuma Alışkanlığı İçin Doğru Kitabı Seçin

 

Genellikle yapılan en önemli hata; sırf popülerlik yüzünden kitap okumaya çalışmak. Örneğin, gündemde sizin ilginizi hiç çekmeyecek bir kitap var. Herkes o kitabı okuyor. Bu kitaplarla okumaya yeni başlarsanız, umutsuzluğa ve şüpheye düşerek okumaktan üşüyebilirsiniz. Okuma alışkanlığını geliştirmek istiyorsan önce yanlış kitaplara yönelmeyi bırakmalısın. Kitapları popülerliğe göre seçmemelisin.

 

İnce Kitapla Başlayın

Bir anda bin sayfalık kitabı okumaya kalkarsan bir daha asla okumak istemezsin. Bunu, egzersize başlamak isteyen, dayanamayacağı bir ağırlık seçerek aniden kendini zorlayan bir kişiye benzetebiliriz. İlk etapta uygunsuz bir ağırlığı kaldırmaya çalışırsanız, kendinize zarar verirsiniz. Okuma alışkanlığınız yoksa yoğun okumaya başlamak yanlıştır.

 

İstikrarlı Olun

 

Bu makaleyi okuduktan sonra düzenli olarak kitap okumaya karar verebilirsiniz. Önemli olan bu kararı maksimumda uygulayabilmek, sadece kitap okumak değil, aynı zamanda kendinizi geliştirmek için adımlar atmak. Bu istikrarı korumak için bir dakika kuralı belirleyebilirsiniz. İşin sırrı gerçekçi kurallarla alışkanlık kazanmaya yönelik adımlar atmaktır.

 

Zaman Kuralı Koyun

Kararlılığı korumak için saat kuralı değil dakika kuralı belirlemelisiniz. “Bir saat okuyabilirim, bir saat sürer.” Diye düşünmek yerine dakika sayısını yavaş yavaş artırmak daha iyidir. Örneğin, önce “Sadece 10 dakika okuyabiliyorum” derseniz okuma size daha kolay gelecektir. Zaman geçtikçe bu sayı 20 dakikaya, 30 dakikaya hatta 1 saate veya daha fazlasına çıkabilir. Burada önemli olan, günde ne kadar okuyabileceğinizi belirlemek ve alışkanlık kazanmayı hedeflemektir.

 

Liste Oluşturun

 

Kendiniz için bir çizelge oluşturabilirsiniz. Bu programda okuyacağınız kitapları ve konuları yazarak belirli bir şema çiziyorsunuz. Daha sonra okumaya başladığınız kitapları bir yerde ve okuduklarınızı başka bir yerde sıralayabilirsiniz. Böylece kitap okuma alışkanlığını edindiğinizi göreceksiniz. Zamanla okunan kitap sayısı artacak ve bu yeni kitaplar eklemek adına teşvik edecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku