Olası İstanbul Depremi İçin Uzmanlardan Uyarı! İşte Yüksek Risk Taşıyan Semtler

Olası İstanbul Depremi İçin Uzmanlardan Uyarı! İşte Yüksek Risk Taşıyan Semtler

0

Olası İstanbul Depremi İçin Uzmanlardan Uyarı! İşte Yüksek Risk Taşıyan Semtler

Türkiye, 33 bin 821 deprem ile önceki yıla göre yüzde 44 daha fazla sarsıntı, sallanma yaşadı. 20 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos depreminin üzerinden ise tam 22 yıl geçti. Büyük depremden kalan yaralarımız hala tazeliğini korurken uzmanlar olası bir büyük İstanbul depremine dikkat çekti. Peki bilim insanlarının öngördüğü 7.5 şiddetinde bir büyük İstanbul depremi olursa şehirdeki hangi ilçeler riskli, hangi ilçeler fay hattının üzerinde ve hangi ilçeler zemin, yer bakımından güvenli?

Türkiye’yi derinden etkileyen acıların hala tazeliğini koruduğu en büyük olaylardan bir tanesi olan 17 Ağustos 1999 tarihli depremin 22. yıl dönümünde de vefat eden vatandaşlarımız anılıyor.

Tarihlerin 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağladığı gecede meydana gelen depremin merkez üssü İzmit Gölcük olarak belirlenmişti,  açıklanmıştı. Verilen resmi raporlara göre ise 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma olduğu belirtilmişti. 1999 depreminde çok daha dikkatli olmamız gerektiğini öğrettiğini söyleyen uzmanlar, İstanbul’da şiddeti 7.5 civarının üzerinde olacak bir deprem bekleniyor.

Bilim Akademisi Üyesi olan Yer Bilimci Sayın Prof.Dr. Naci Görür ” “İstanbul depremi bize çok pahalıya patlayacak, çok üzülerek söylüyorum. İstanbul’daki yapı stoğu depreme karşı hiç güvenli değil. Bizim çok fazla zamanımız yok, yani bu yapılacak  olan şeylerin hızla yapılması gerekiyor” diyerek uyarılarda bulundu.

depremin fay hattına göre İstanbul’da meydana gelecek olan bir depremde fay hattında olan ilçeler, orta riskli ilçeler ve birinci derecede riskli olanlar hangi iller, ilçeler? İşte haritada verilen fay hatlarına yakınlığa göre birinci dereceden riskli ilçeler..

 1. Avcılar
 2. Küçükçekmece
 3. Bakırköy
 4. Güngören
 5. Beylikdüzü
 6. Zeytinburnu
 7. Bahçelievler
 8. Fatih
 9. Kadıköy
 10. Üsküdar
 11. Ataşehir
 12. Ümraniye
 13. Maltepe
 14. Kartal
 15. Pendik
 16. Sultanbeyli
 17. Sancaktepe
 18. Tuzla
 19. Adalar

Yukarıda vermiş olduğumuz ilçeler verilere göre yüksek risk taşıyan alanlar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku