Otobiyografi Nedir 2021

0 242

Otobiyografi nedir ve nasıl yazılır ? ; Edebiyatta farklı amaçlara yönelik olarak farklı biçimde kaleme alınan yazılar ve eserler mevcuttur. Bunlardan kişilerin yaşam öykülerini konu alanlar da bulunmaktadır. Biyografi ve otobiyografi bu türün yaygın olarak kullanılan örneklerini oluşturmaktadır. Yaşam öykülerini konu alan yazılar denince akla gelen bu eserler pek çok yazar tarafından kaleme alınmaktadır.

Otobiyografi nedir nasıl yazılır sorusu ve biyografiyle aralarındaki fark sıklıkla merak edilen konular olmaktadır. Biyografi yaşam öyküsü anlamına gelmekteyken, otobiyografi öz yaşam öyküsü anlamına gelmektedir. Bu sözcük anlamlarından da anlaşılacağı üzere, otobiyografi kişinin kendi yaşamını kendi kaleme alması şeklinde oluşturulan yazı türü olmaktadır. Hem kısa düz yazı hem de kitaplaştırılmış eserler olarak oluşturulabilen bu edebi eserler oldukça yaygın olarak yazılmaktadır. Otobiyografi nasıl yazılır sorusu dışında diğer merak edilen hususlara da bir göz atalım.

Otobiyografi Nedir Hangi Amaçla Yazılır?

Yazılan her eser sanatsal zevk vermek, bir şeyler anlatmak ve öğretmek gibi amaçlar doğrultusunda meydana getirilmektedir. Otobiyografi ne demek ve nerede kullanılır? sorusu bu edebi metinler hakkında bilgi almak isteyenlerin sordukları sorulardandır. Kişiler otobiyografinin hangi amaçla yazıldığını merak etmektedir.

Otobiyografi ne demek ve nerede kullanılır? Otobiyografi, kişilerin kendi yaşamlarını belirli kurallar çerçevesinde anlattıkları eserlerdir. Herhangi bir alan ile adını duyurmuş sanatçılar, bilim insanları, siyasetçiler gibi kişilerin daha sık tercih ettikleri bu metinlerde kişiler hayatlarını kendi ağızlarından anlatmaktadır. Böylece güvenilir bir kaynak olan yaşayan kişi ağzından o kişinin hayatı okunmuş olmaktadır. Bu nedenle edebiyatta büyük bir yeri olan otobiyografiler sayesinde kişilerin hayat hikayelerini kendi kalemlerinden okunmak ve öğrenmek mümkün olmaktadır.

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi nedir nasıl yazılır? bu türde eser vermek isteyen kişilerin yanıtını aradıkları sorulardan olmaktadır. Kişilerin kendi yaşam hikayelerini anlattıkları bu yazılar belirli kurallar çerçevesinde yazılmaktadır. Bu yazı türü için objektif olmak ve doğru bilgileri tarafsız bir biçimde vermek büyük bir yer tutmaktadır.

Kişiler hayatlarında önemli gördükleri noktaları birinci tekil kişi ağzından anlatarak yazmaktadır. Bu olayları kronolojik sıraya göre ve belirli bir düzen içerisinde yazmak iyi bir otobiyografi eseri vermek için önemli bir yer tutmaktadır. Doğumdan başlanarak yaşamın tamamındaki önemli olayların ele alınarak yazıldığı bu eserler oldukça kapsamlı olmakta ve önemli kişiler tarafından yazılmış otobiyografiler kişilerin ölümlerinden sonra yaşamları hakkında bilgi almak için iyi birer kaynak olarak değerlendirilmektedir.

Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografi nedir

Edebiyat, kültür, sanat, bilim gibi alanlarda ün kazanmış isimler tarafından literatüre kazandırılan otobiyografi örnekleri bulunmaktadır. Bu eserler sayesinde yazan kişiler hakkında birinci kişi kaynağından önemli bilgiler edinmek mümkün hale gelmektedir. Türk edebiyatında Nazım Hikmet’in “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” bu alanda yazılmış en iyi örneklerden biri olarak değerlendirilmektedir. Nazım Hikmet gibi pek çok yazar ve şair kendi yaşam öykülerini ustalıkla yazıya dökmüştür. Sanatın farklı alanları ya da bilim, spor gibi alanlarda ünlü isimler de yazdıkları otobiyografilerle kendileri hakkında pek çok değerli bilgiyi okuyucuya aktarmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.