ÖTV olmadan araç alma imkanı geldi! ÖTV ‘siz sıfır vasıta alabilirsiniz…

ÖTV olmadan araç alma imkanı geldi! ÖTV ‘siz sıfır vasıta alabilirsiniz...

0

ÖTV olmadan araç alma imkanı geldi! ÖTV ‘siz sıfır vasıta alabilirsiniz…

Ülkemizin vergilendirme sisteminde sıfır vasıta almalarda “Özel Tüketim Vergisi” isimli bir vergi alınmaktadır. Kullanılmamış vasıta almada büyük bir yük olan ÖTV ‘den kurtulmak artık imkansız değil. ÖTV olmadan kullanılmamış vasıta nasıl alınır? Kimler ÖTV ödemeden vasıta sahibi olabilir?

ÖTV vermeden nasıl araç alınır?

Özel Tüketim Vergisi isimli AB uyum politikası bağlamında alınan vergi, kullanılmamış vasıta alma konusunda vatandaşlar için büyük bir yük olmaktadır. Bu sebepten dolayı ÖTV olmadan kullanılmamış vasıta alma yöntemlerini araştırıyorlar.

Fakat normal şartlar altında ülkemizde ÖTV olmadan kullanılmamış vasıta alımı mümkün değildir. Bazı özel sebeplerden dolayı ise ÖTV alınmamaktadır. ÖTV’ nin alınmadığı özel hallerin başında engelli vatandaşlar gelmektedir. Ülkemizde engelli kişiler, engelli olduklarını belgelemeleri halinde ÖTV ‘siz kullanılmamış araç alabilmektedirler.

ÖTV ‘siz araç nasıl alınır?

ÖTV ‘siz kullanılmamış vasıta alabilmek için resmi kurumlarca engelli birey olduğunuzun belgelenmesi ve vasıta kullanımına engel olan bir durumunuzun olmadığını kanıtlamış olmanız gerekmektedir. ÖTV olmadan kullanılmamış vasıta alma ancak yüzde 40 vr üzeri engelli olan vatandaşlar için uygulanmaktadır.

Üstelik yüzde 90 ve üzeri engelli raporu olan kişilerde ÖTV vermeden kullanılmamış vasıta alımı mümkündür. Devletin görevlendirdiği hastanelerin “Sağlık Kurulları”nca yapılan araştırmalar sonunda alınan “engelli raporu” ile kanıtlanmış olması gerekmektedir. Engelli raporu alınınca içeriğinde kesinlikle “vasıta kullanımına uygunluğunda” açıkça belirtilmesi lazımdır.

ÖTV olmadan vasıta alımı için resmiyette engelli raporu olan vatandaşların ayrıca kendi vasıtasını kullanabilecek kişinin de “H ehliyeti” olmalıdır. Şartlara uyan vatandaşlar ÖTV ‘siz kullanılmamış vasıta alımı gerçekleştirebilmektedir.

Engelli bireyler nasıl araç sahibi olabilir?

Aldığı vasıtayı kullanamayacak seviyede engeli olmayan kişilerde “H ehliyeti” şartı aranmaktadır. Aldığı vasıtayı kendisi kullanamayacak vatandaşın en fazla 3. Derecede akrabası olan kişiler ÖTV vermeden kişinin engelli raporunda kullanılmamış vasıta alımı mümkün kılınıyor. Bu durumda vasıta alan ve vasıta devir teslim işlemleri sırasında kişinin ve engelli bireyin orada bulunması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku