Özgür Özel: Akşener’in Açıklamaları Kaygı Verici

Özgür Özel: Akşener'in Açıklamaları Kaygı Verici

0 775

Özgür Özel: Akşener’in Açıklamaları Kaygı Verici

İYİ Parti Genel Başkanı olan Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı değilim, ben başbakanlığa adayım sözlerini Cumhuriyet Halk Partisi‘nden ilk değerlendirme geldi. Nagihan Yılkın isimli gazeteciye konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sayın Meral Akşener’in parlamenter sisteme geçildikten sonra orada başbakan olmak gibi bir talebinin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok. Şeklinde konuştu.

Meral Akşener’in, seçilecek cumhurbaşkanının görevine devam edecek çok güvenilir birisi olması, yani bütün partiler açısından tamamen güven duyulacak bir isim olup devleti temsil eden, tarafsız ve bağımsız cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Özgür Özel, Meral Akşener’in açıklaması Cumhur İttifakı açısından çok kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes içinde memnuniyet verici bir açıklamadır bu. Şeklinde konuştu.

Özgür Özel, henüz Cumhurbaşkanı adaylığı için ortak bir isim belirlenemediği, üzerinde ortaklaşılan bu konunun, nasıl bir cumhurbaşkanı ve bunun nasıl bir geçiş süreci olduğunu. Açıkça vurguladı.

Millet İttifakı olarak tüm ülkenin buhrandan çıkması için ortak bir hareket ettiklerini belirten Özgür Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: Biz İYİ Parti ile birlikte önceki seçimde bir ittifak yaptık. Şu anda da ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili çeşitli tespitlerimiz ve çıkış önerilerimiz ortaklaşıyor.

Bunlardan en önemlisi ise önümüzdeki seçimleri hep birlikte kazanıp ortak taahhüdümüz olan güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçiş yapmak. Bu bir önceki sisteme dönmek değil hem 16 Nisan ile hem 12 Eylül 2010 tarihi ile hem de 12 Eylül 1982 Anayasası ile yüzleşen, hesaplaşan yeni bir demokratik sivil bir anayasa yapmak.

Ortak önerileri olan anayasanın içinde güçlendirilmiş bir parlamenter sistemin de olduğunu açıklayan Özgür Özel, Bugün biz İYİ Parti ile aynı parti değiliz belki ama ülkenin bu büyük burhandan çıkışında bizim reçetelerimiz ortak, biz birlikte hareket ediyoruz. İfadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.