RTÜK Para Cezası Yağdırdı- Gündüz Kuşağı Programlarına İdari Para Cezası

RTÜK yayınlanmak olan bir çok programa idari para cezası verildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından Didem Arslan Yılmaz’ la Vazgeçme, Fulya İle Umudun Olsun, Ece Üner İle Susma adlı programlarda sunulan içeriklerin toplum ahlakını hiçe saymakta olduğu düşünülmekte.

0 46

RTÜK yayınlanmak olan bir çok programa idari para cezası verildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından Didem Arslan Yılmaz’ la Vazgeçme, Fulya İle Umudun Olsun, Ece Üner İle Susma adlı programlarda sunulan içeriklerin toplum ahlakını hiçe saymakta olduğu düşünülmekte. RTÜK’ ün 6112 sayılı Yasası ile farklı müeyyideler uygulanmıştır.

Diyaloglar arası küfürleşme

Fulya İle Umudun Olsun adlı program FOX ekranlarında yayınlanmakta. Fulya Öztürk’ ün sunduğu programda işlenen konularda çarpık ilişkiler bulunmaktaydı. Ayrıca yayınlanan programlarda yapılan küfürleşme programın yayın kalitesini düşürürken yayıncılık ilkelerine de zarar vermektedir.

RTÜK

Stüdyoda yargılama yapılması

Toplumsal değerlerin hiçe sayıldığı bir diğer programda ünlü sunucu Ece Üner’ in sunduğu Ece Üner İle Susma programıdır. Bu programın içeriğinde de tarafların tıpkı bir mahkemedeymiş hissi yaratılarak yargılanma durumu cezaya neden olmuştur. Ayrıca programa konu olan durumlardan bir tanesi de illegal ilişkiler. İllegal ilişkilerin programda ortaya serilmesi nedeniyle yayın ilkesine ihlal olarak kabul edildi. Yayın kuruluşu tarafından yapılan oylama ile idari ceza uygulaması yapıldı.

RTÜK Boşanma davası konuları işleniyor

Show TV’ de yayınlanan bir diğer programda Didem Arslan’ ın sunduğu ‘Didem Arslan Yılmaz’ la Vazgeçme’ adlı programıdır. Bu programda ceza konusu olan detayda evliliğin tarafları arasında yaşanan problemlerin işlenmesi. Boşanma aşamasında olan çiftin boşanma süreci çekişmeli geçmektedir. Çiftin çocuklarının velayetinin kimde olacağına dair tartışmaların yaşanması ve bu duruma izleyicilerin de yorumlaması üzerine para cezası verilmiştir.

TRT’ ye hakaret olarak algılanan bir diğer programda yayıncı 4 Soru 4 Cevap programında işlenen konuda hükümete ve spor camiasına aykırı sözler kullanılmıştır. Bir diğer yaptırım uygulanan kanal da 8. Gün programı olmakta. Programda Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cengiz Ergün ile ilgili asılsız iddialar Öne sürülmüştür. Bunun üzerine RTÜK kanala yaptırım uygulamıştır.

Hüküm ihlali neticesinde değerlendirilen niteliklerden bahsedecek olursak din, dil, ırk, cinsiyet, engellilik, siyasi konular, renk, felsefi konular, mezhep ayrımcılığı içeren konulara karşılık hiçbir özendirme yapılamamaktadır. Bu tür konular üst kurul tarafından cezai yaptırım uygulanan bir durumdur. Bu tür durumlarda para cezasının yanı sıra program yayınlarına da kısıtlama getirilebilmekte.

Bu yazımızı beğendiyseniz ”Sahte Diploma Davasından Beraat Etti” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz. https://zekaa.com/sahte-diploma-davasindan-beraat-etti/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.