Para Ödemesi Yapılıyor! Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiriyor

Herkese yapılıyor

0 399

Para Ödemesi Yapılıyor! Birçok vatandaşa toplu ödeme fırsatı yazılı olarak başvuranlar bu ödemeden yararlanıyor. Birçok birey hakkı olduğu halde bu ödemeden haberi olmadığı için başvuru yapmıyor. Toplu olarak yapılan bu ödemeler SGK bünyesinde yapılıyor. Peki kimler bu toplu ödemeden yararlanacak.

para ödemesi

Burada iki koşul var bu koşulları sağlayan tüm bireyler taleplerini yazılı şekilde bildirmeleri durumunda SGK dan toplu para alabilecek. Pekçok birey çalışma hayatına emeklilik hayalleri ile başlıyor. Fakat bu hayaller pek çok kez gerçekleşmiyor. SGK’ya bağlı şekilde çalışan fakat emeklilik hali için yeterli primi bulunmayanlar SGK bünyesinde prim iadesi elde edebiliyor.

Vatandaşların emekli olmak için belirlenmiş olan gün sayısına göre prim ödemeleri yaş ve sene koşulunu da sağlamaları gerekiyor. Bazı sigortalı vatandaşlar yeterli çalışma fırsatı edinemediklerinden dolayı gerekli olan prim gününü sağlayamıyor. Sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik borcu, dolum borçlanması gibi fırsatlarda sunuyor. Tanınmış olan tüm haklara rağmen emeklilik koşullarını yerine getirmeyen birçok vatandaş bulunmakta. Bu bireylerin çalışma durumları yoksa bile ödemiş oldukları primler boşa gitmiyor.

SGK bünyesinde bu primleri toplu şekilde sigortalı vatandaşa geri veriliyor memur kesimde ise bu durum kesenek iadesi halinde olmakta.

Para Ödemesi ; İki Türlü Hesap

Para Ödemesi Yapılıyor! Emeklilik durumu için iki farklı prim günü hesaplaması yapılmakta örnek olarak ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan 24 Mayıs 1985 tarihi ile 23 Kasım 1986 tarihleri içinde işe başlayan 4A bir erkek normal olarak 5 bin 300 prim günü ile 49 yaşına gelince emekli olabilir. Prim günü 5 bin 300 ün altında yer aldığı için 49 yaşında emekli olmayan vatandaşlara SGK ikinci bir şans daha veriyor. Bu koşulda aynı kişi 3600 prim günü ile 60 yaşında emekli olma şansına sahip oluyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.