PCR Testi Devlet Hastanesinde Ücretli Mi Oldu

Korona gündeminde olan aşı zorunluluğuna dair yeni açıklamalar ve zorunlu test işlemleri hakkında düzenlemeler başladı.

0 87

Zorunlu PCR dönemi başlıyor!

Korona gündeminde olan aşı zorunluluğuna dair yeni açıklamalar ve zorunlu test işlemleri hakkında düzenlemeler başladı. Yapılan açıklamalar sonrasında akıllara takılan bazı soru işaretleri oluştu. Zorunlu PCR testleri ücretli mi? PCR testleri hangi hastanelerde ücretli. Devlet hastanesinde aşı için ücret ödemesi yapılıyor mu? Devlet hastanelerinde yapılan testler ücretli mi? Ve benzer sorular vatandaşlar tarafından sıkça sorulur hale geldi.

Yapılan kabine toplantısı sonrasında otobüs-uçak yolculuğu, üniversite öğrenciliği alanında aşı olmayanların zorunlu olarak PCR testi yaptırmaları istenmektedir.

Devlet hastanelerinde testler ücretli mi?

Başbakan Erdoğan’ ın yaptığı açıklama neticesinde PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağı açıklandı. Özel hastanelerde ise PCR testi ücretinin ortalama 250 TL civarında olduğu biliniyor.

Haftada 2 kez test yaptırılacak

Yüz yüze eğitimin başlaması ile beraber öğretmenler ile ilgili açıklamada gündemde yerini aldı. 6 Eylül itibari ile okulda çalışan öğretmen ve personellerin haftada 2 kez PCR testi isteneceği açıklandı.

Aşı olmayan üniversite öğrencisi ve çalışanların da düzenli olarak covid-19 testi istemesi ön görülüyor. Sağlık açısından büyük bir mücadeleye giren ülkemiz test ve aşı alanlarında da çabasını sürdürmekte. Hijyen, maske, mesafe konusunda tedbirlere uymaya çalışılması konusunda sürekli olarak açıklamalar yapılmakta.

PCR testi
PCR testi

Aşısı olmayan kişiler seyahat edebilecek mi?

Covid hastalığını geçirmemiş ve aşısız olan kişilerin otobüs, uçak ve tren dahil toplu ulaşım araçlarında gerçekleştireceği seyahatler için muhakkak PCR testlerinin negatif olması zorunludur. Şahsi araçlarda bu koşul aranmamaktadır. Toplu alanlar dahili olan tüm seyahatler için PCR testi zorunlu olacaktır. PCR testi olarak 48 saat içinde yapılmış işlemler HES kodu üzerinden kontrol edilir.

Konser ve benzeri insanlarla bir arada olunabilecek etkinliklerde de hastalığı geçirmemiş veyahut aşısız olan kişiler etkinliğe PCR testi yaptırmadığı sürece katılım sağlayamayacaktır. Ayrıca özel hastanelerin söylenen fiyat dışında yüksek bir rakam vermesi söz konusu değildir. Test sayesinde sadece virüs olup olmadığı değil vücudun enfeksiyona karşı üretmiş olduğu enfeksiyon oranı, vücuttaki mikrobun az veya çokluğuna kadar her ayrıntı test ile anlaşılabilmektedir.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Aşı Olanlar Olmayanlara Göre…- Durumlar Vahim adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.