Pfizer Aşısının Yöneticisi Normale Dönüş Tarihini Verdi !

Pfizer Aşısının Yöneticisi Normale Dönüş Tarihini Verdi !

0 89

Pfizer Aşısının Yöneticisi Normale Dönüş Tarihini Verdi !

 

Koronavirüs pandemisi nedeniyle aşılama çalışmalarına hız verilirken, virüsün ne zaman etkisiz hale geleceği ve biteceği ile ilgili açıklamalar da yetkililerden gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Moderna CEO’su dünyada herkesin aşılanabileceğini söylerken yeni bir açıklama da Pfizer CEO’sundan geldi.

Yabancı bir televizyon kanalının programına katılan Pfizer CEO’su Albert Bourla, “Bir yıl içinde normal hayata dönebileceğimizi düşünüyorum. Bu, yeni varyantların ortaya çıkmayacağı ve hayatımızı aşı olmadan yaşayabileceğimiz anlamına gelmiyor” Şeklinde konuştu

Aşılar Tüm Dünya’ya Yetecek Şekilde Üretiliyor

Bourla’nın yorumları, pandeminin bir yıl içinde sona ereceğini öngören Moderna CEO’su Stephane Bancel’in geçen hafta yaptığı açıklamaları pekiştiriyor.

Bancel, İsviçre merkezli bir gazeteye verdiği demeçte, “Son altı aydaki üretim kapasitesinin genişlemesine bakarsanız, gelecek yılın ortasına kadar dünyadaki herkesin aşılanabilmesi için yeterli doz mevcut olmalı” demişti. Bancel’ın açıklamalarını takiben Bourla da coronavirüs dünya çapında ortaya çıkan varyantlarıyla mücadele etmek için muhtemelen yıllık aşı gerektireceğine inandığını da söyledi:

Her Yıl Aşı Vurulacak

“Bir şekilde gribe benzer bir durumla karşı karşıya kalacağız. Ya aşı olursun ve iyi bir kış geçirirsin ya da olmazsın ve hastalanırsın, hatta hastanelik olma riskiyle karşı karşıya kalırsın. Benim için en olası senaryo bu, çünkü virüs tüm dünyaya yayılıyor. Ortaya çıkan yeni varyantları görmeye devam edeceğiz ve ayrıca en az bir yıl sürecek aşılarımız olacak. Bu yüzden de en olası senaryo yıllık aşılar. Bekleyip verileri görmemiz gerekiyor.”

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) geçen hafta, sağlık durumları nedeniyle hastalanma olasılığı daha yüksek olan kişiler ve yüksek maruz kalma riski altındaki kişiler de dahil olmak üzere 65 yaş ve üstü kişiler ve ciddi coronavirüs riski altında olanlar için Pfizer güçlendiricilerine izin verdi.

Yaşanan bu gelişme, Amerika Birleşik Devletleri’nde coronavirüs ölümlerinin 1918 ila 1919 yıllarında influenza pandemisini geçmesinin ardından geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.