Pnömoni Nedir 2021

Pnömoni

0 399

Pnömoni Nedir 2021

Pnömoni Nedir ; Pnömoni yani toplum içinde en sık kullanılan ismi ile zatürre kısaca akciğer dokusunda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Akciğere kadar ulaşmış olan bakteriler ilk sırada olmak üzere bir çok çeşidi olan mikroorganizmalara bağlı kalarak meydana gelen bir hastalıktır. Bazı pnömoni türlerinde ise hasta kişiden hasta olmayan kişilere ise doğrudan bulaş riski taşımaktadır.

Pnömoni Nedir

Ama pnömoni yani zatürre hastalığı çoğunluk ile hasta kişinin kendi ağız yolu ile ya da boğaz veya sindirim kanallarında yer alan mikropların akciğer organına ulaşması ile de meydana gelebilen bir hastalıktır.

Pnömoni nedir? Normal şartlarda pnömoni hastalığına sebep olmayan bu mikrorganizmalar vücut bünyesi ve savunması zayıf hale gelmiş kişilerde meydana gelir.

Yani pnömoninin diğer bir adı ile zatürrenin meydana gelmesinde bulaş yolundan daha çok kişinin vücut direncini ortadan kaldıran risk faktörleri daha fazla rol almaktadır.

DSÖ bildirileri doğrultusunda dünya çapında her sene yaklaşık olarak 100 kişiden 1 veya 2 birey zatürre hastalığına yakalanıyor. Zatürre hastalığının belirtileri ise koronavirüs belirtileri ve grip virüsünün vermiş olduğu belirti ile çok fazla karıştırıldığı için zatürre hastalığına yakalanan insanlar doktor çok geç ulaşıyor. Bu durum ise zatürre hastalığının ilerleme kaydetmesi ne ve daha sonra uygulanacak olan tedavinin gecikmesine ve daha az etkili olmasına yol açıyor.

Viral Pnömoni Nedir

Genellikle yaş ortalaması 5 yaşından küçük olan çocuklarda viral pnömoni salgın şeklinde görülmektedir hastalık seyri yavaş şekilde başlar. Viral Pnömoni Nedir? Kas ağrıları şeklinde görülmektedir. Genel olarak çocukların %40 5’inde erişkinlerde ise yüzde 10 veya 15 aralığında görülmektedir.

Pnömoni Nedenleri

Pnömoni Nedenleri

Pnömoni sıklık ile pnömökok ismi verilen bakteri grubunun yapmış olduğu bir hastalıktır toplumsal olarak buzağı kürelerin %50 sinin bu oluşan bakteriler sonucu kaynaklandığı bilinmektedir buna ek olarak influenza gibi buna benzer birçok bakteri de  pnömoniye neden olabilmektedir. Pnömoni nedenleri arasında birçok şey sayılabilir.

Ayrıca şu anda bütün dünyayı da etkisi altına almış olan koronavirüs influenza adenovirüs gibi mevsimsel olarak görülen soğuk algınlığı hastalığı da özellikle Küçük yaşlarda bronşite sebep olan rsv virüsü de zatürreye etki eden sebepler arasında yer almaktadır. Zatürreden korunmanın birçok yolu vardır. Fakat bir yollardan en önemlisi de aşılar Iğdır sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu ulusal aşı takviminde ülkemizdeki bütün çocukların 2ve 12 ayları sonuna geldiğinde zatürre aşısı olması gerektiği yayınlanmıştır.

Buna ek olarak 65 yaş ve üzerindeki bireylerin de bu konu ile alakalı olarak hekimlerine başvurmaları ise oldukça önem arz etmektedir. Zatürre ile alakalı dikkat edilmesi gerekenler ve yakalanmamak için yapılması gereken önemli maddeler şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk olarak yapılması gereken şeylerden en önemlisi burun çevresine ve ağız çevresine dokunmamak yiyecekleri yemeden önce ellerimizi düzenli bir şekilde yıkamak.
  • Kullanmış olduğumuz bardakları ve mutfak eşyalarını daha kişisel hale getirip başkaları ile aynı şekilde kullanmamak.
  • Sigara kullanımı alkol tüketimi ve buna benzer şekilde bağışıklık sistemimizi ve bünyemizi baskılayan güçsüz hale getiren bir takım kötü alışkanlıklardan uzak durmak.

 

Pnömoni Belirtileri Nelerdir

Pnömoni Belirtileri Nelerdir

toplum içinde zatüre olarak isimlendirilen yani pnömoni belirtileri nelerdir;

Kişide düşme hissi ya da titremem 39 ila 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş sıklıkla meydana gelen öksürük iltihaplı balgam oluşması ve yan ağrısı meydana gelebilir. Bazı pnömoni yani zatüre tiplerinde ise sinsi Bir başlangıç meydana gelir birkaç gün boyunca sürekli halde devam eden iştahsızlık hali, vücuttaki oluşan halsizlik, eklem ve kas ağrılarını takip eden kuru öksürükler yüksek ateş ,mide bulantısı, kusmalar ve baş ağrısı şeklinde belirtilerde meydana gelebilir.

Pnömoni belirtileri nelerdir; Bu şikayetler meydana gelen hastalar mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Pnömoni ihmal edilmemesi gereken bir hastalık çeşididir ve erken teşhis durumunda gecikmeden tedaviye başlanılması ise ölüm oranlarının azalttığı bilinmektedir. Hastanın belirtileri hastalığı ile uyumlu halde ise genel olarak doktorların yapmış olduğu muayene ve akciğer röntgeninde ki yer alan bulgular ile teşhis edilebilir gerekirse kan tahlilleri ve balgam tahlilerde alınabilir.

Bununla birlikte o pnömoniye yani zatürre hastalığına zemin hazırlayan grip ve benzeri gibi solunum yolu enfeksiyonu ile bulaşan bir hastalıktır. Hapşırmalar ya da öksürük ile bulaşabildikleri gibi ağız veya burun yolu ile de ulaşabilir. Pnömoni bütün dünyada ve ülkemizde de en sık rastlanılan vakalardan birisidir. En fazla ölüme sebebiyet veren hastalıklar içinde yer almaktadır. Özellikle bu hastalık bebeklerde çocuklarda yaşlı kesimlerde ve bilinen herhangi bir hastalığı olan diğer kişilerde de daha ölümcül halde seyir edebilmektedir. Bir kişinin zatürreye yakalanmasını kolaylaştıran çeşitli riskli haller vardır. Bu hallerden korunma yolları mümkün ise pnömoniler önlenebilir.

Erişkin kesimde ise bu ne yani zatürre hastalığının meydana gelmesini kolaylaştıran risk durumları ise şu şekilde sıralanabilir; Akciğer hastalığı grubunda yer alan koah akciğer kanseri bronşit bununla birlikte kalp hastalıkları karaciğer hastalıkları ve aynı zamanda şeker hastalığı,  sinir sistemi hastalıkları, yutma güçlüğü oluşmakta olan durumlar bağışıklık sistemi hastalıkları zatürrenin oluşmasını kolaylaştırır. Diğer risk grupları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Aşırı sigara kullanımı
  • Alkol tüketimi
  • Geçirilmiş olan ve uzun süren ameliyatlar
  • Grip virüsleri

Pnömoni’den korunmak için bu hastalığın oluşmasını kolaylaştıran nitelikleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu amaçla kronikleşen hastaların uygun ortamda takip edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi önemli rol oynamaktadır. Stresten kaçınma dengeli ve düzenli beslenme hijyenik ortamlarda yaşama alkol tüketiminden uzak durma tütün ve ilaç bağımlılığını kontrol etmek de bu faktörlerin içinde yer almaktadır.

Pnömoni Belirtileri

Pnömoniye ortam hazırlayan ve ulaşımını daha çok kolaylaştıran grip hastalıkları esnasında kalabalık ortamlarda temasların azaltılması bununla birlikte maske takılmasına ve yüksek riskli gruba dahil olan grip ulaştırabilecek kişilerin aşılanması korunma yolları için önemli bir faktördür. Gribe yol açan virüsün niye de yol açabildiği gibi diğer mikroorganizmalar ada bağlı şekilde pnömoni türlerinin de tekrardan ortaya çıkmasını da kolaylaştırabilecek bir zemin hazırlamaktadır.

Bu nedenle pnömoniye niye bağlı şekilde ölümlerin önüne geçilebilmesi için grip salgınlarının da önlenmesi gerekmektedir. Grip virüsünden korunmak için nitelikli açılar geliştirilmiştir Bu grip aşıları bir sene zaman ile koruma sağlamaktadır. Grip aşıları Eylül ve ekim ayları içinde yapılmalı ve bir doz kas içerisine temas ettirilmemelidir grip aşıları gribin ağır ve ölümcül olmasının da önüne geçmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.