Problem Çözmenizi Geliştirecek 4 Yöntem

0

Problem çözmenizi geliştirecek Yöntem arayışında iseniz bunun için size etkili birçok yol sunabiliriz. Yeni nesil soru tarzında artık problemlerin önemi git gide arttı ve çoğu öğrenci tarafından problem çözmek zor olan bir eylem oluş durumunda. Ancak, her zor olan şeyin bir çözüm yolu olduğu gibi problem çözebilmeniz içinde farklı yöntemler vardır.

 

Problem Çözmenizi Geliştirecek Yöntem; Seviyenizi İyi Belirlemek

Problem Çözmenizi Geliştirecek

Her kişi farklı seviyelerdedir be bu farklı seviyelerin kendilerine özgü çalışma tarzı veya çalışması gereken şeyler birbirleri ile farklılık gösterecektir. Eğer başlangıç seviyesindeki bir kişi kedisinden üst seviyede olan çalışma tarzlarını kullanacak olursa bu o kişiyi geliştirmek yerine moralini bozarak kişiyi geriye iter. Bu nedenle problem çözmeye başlamadan önce kendi seviyemizi belirlememiz gerekecektir.

 

Problemlerin Başka Konular ile Bir Bağlantısının Olduğunu Anlamak

 

Bu noktada problemlerin temellerinin iyi bilinmesi gerekir. Bir problem sorusu ile karşı karşıya olduğunu düşünün ve o problemi çözemediniz. Peki, bunun nedeni nedir? Çoğunlukla, soruyu anlamamak ya da sorunun bizden istediğini yapamamak olabilir. Bunun nedeni ise problemlerin temelinin atılmamış olmasıdır. Problem çözebilmek için alt parçada olan birçok konuyu halletmiş olmanız gerekecektir. Örneğin, denklem kurma ve çözme. Bu konu neredeyse tüm problemlerin içerisinde yer alıyor. Eğer biz denklem kuramıyor veya kurulan denklemi çözemiyor isek zaten o problemi çözme şansımız da olmayacaktır. Örnekleri arttırabiliriz tabii ki. Temel kavramlar, üslü sayılar, rasyonel sayılar gibi bu alt konular artar. Bu alt konulara hakim olmanız durumunda siz problem çözebilme yeteneklerinizi geliştirmiş olacaksınızdır.

 

Problem Çözmenizi Geliştirecek Yöntem ;  Problemi Günlük Rutine Sokmak

Günlük yaşantınıza problemleri eklemek emin olun ki problem çözmenizi geliştirecek en iyi yöntem haline gelecektir. Çünkü siz problemleri günlük rutininize sokarak sürdürebilirlik kazandırmış oluyorsunuz ve bu sürdürebilirlik sizin beyninizin problemleri çözmeye yatkın hale gelmesini sağlayacaktır. Günlük olarak problemlere çalışırken; bir gün konu çalışın ve diğer gün ise çözümlü soruları izleyerek o öğrendiğiniz bilgilerin nasıl kullanıldığını veya nerelerde kullanıldığını iyice kavramış olun. Ardından, kendinize en uygun olacak yani seviyenize en uygun test kitabını seçerek öğrendiğiniz ve nasıl uygulanması gerektiğini kavramış olduğunuz bilgileri test çözerek daha da pekiştirin. Bu şekilde problem çözme beceriniz daha da artacaktır.

 

Okuma Alışkanlığı Edinme

 

Yeni nesil tarz ile artık öğrencilerden okuma, anlama ve soruyu çözebilme becerilerine sahip olmaları bekleniyor. Bu yüzden kendinize okuma alışkanlığı kazandırın. Birçok yerde uzun uzun problem soruları görmüşsünüzdür. Sizce, bu kadar uzun metinlerden oluşmuş bir problemi çözmek için ne yapmalısınız? Önce okumalı ve o soruyu anlamalısınız değil mi? İşte tam bu nokta da okumanın önemi geliyor. Bu okuma bir kitap okuma, makale okuma, dergi okuma, gazete okuma, blog yazıları okuma gibi birçok alanda olabilir. Bura önemli olan şey; kendinize okuma alışkanlığı kazandırarak problem sorularınızdaki anlama becerinizi yükseltmek olacaktır. Okumak bu konuda size en iyi şekilde yardım edecek husustur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku