Profesör Akova İki Doz Aşı Olanların Corona’ya Yakalanma Sebebini Açıkladı!

İki Doz Aşı Olanların Corona'ya Yakalanma Sebebi...

0 4.229

Profesör Akova İki Doz Aşı Olanların Corona’ya Yakalanma Sebebini Açıkladı!

Profesör Akova iki doz aşılıların Covid19‘a yakalanmasının tam sebebini açıkladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Profesör Doktor Murat Akova, “aşılar hiç bir işe yaramaz spekülasyonlarında “aşıdan itibaren geçen tüm sürenin” gözden kaçırıldığını belirtti.

“Bütün aşılar uzun sürdüğünde ise bağışıklık azalır” 

İki doz aşıdan sonra çok zaman geçmesi ile tekrar hastalığa yakalanabiliyor. Profesör Doktor Murat Akova, inaktive olan aşıların etkinliği, özellikle de Delta enfeksiyonuna karşı koruma sağlamadığı konusunda büyük spekülasyonlar olduğuna işaret ederek, bunun aşıların etkisizliğiyle değil, antikor yanıtıyla ilgili olduğunu söyledi. aşılamadan bu yana geçen tüm süre nedeniyle bu azalma.

Profesör Doktor Murat Akova, “Tabi ki burada göz ardı edilen tüm aşılarda olduğu gibi inaktive aşılarda da bu aşıların oluşturduğu bağışıklık belirli bir süre sonra azalır veya da yok olur. Bu olduğunda ise bu kişiler enfeksiyona yatkın hale gelir. Lakin bu aşıların oluşturduğu bağışıklık azalır. Kısa vadeli olan değerlendirmelerde, bu çalışmada.

Bu, Türkiye’de yaklaşık 1.5 aylık bir süre boyunca yürütülen bir aşı kampanyasının bir sonucudur, aşılamanın çok önemli ölçüde koruma sağladığını görüyoruz. Bu bizim ülkemiz Türkiye için de geçerli. Bildiğiniz gibi Ocak ayı ortalarında Türkiye’de yaygın bir toplu aşılama başladı.

O zamandan bu yana kadar yaklaşık 8 ay geçti. Bu nedenle de Ocak ayının başında Sinovac ile aşılananların bağışıklığı önemli ölçüde azalmaya başladı. Bu aşırı normaldir, çünkü belirli bir süre geçtiğinde aşının olan etkinliği azalır. Üstelik bu sadece inaktive aşılar için de değil, mRNA ve diğer tüm aşılar için de geçerlidir. Nitekim Oxford Üniversitesi’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmanın açıklanan sonuçları da buna işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.