Rusya’dan S-400 ile Yerli Üretim Hisar-U füze Savunma Sistemleri Karşılaştırması!

Hisar-U füze Savunma Sistemleri

0

Hisar-U füze Savunma Sistemleri

Rusya tarafından s-400 ile Hisar-U füze savunma sistemleri karşılaştırıldı. Ülkemiz tarafından geliştirilen Hisar-U füzesi savunma sistemi Rusya’da geniş bir gündem oluşturdu. Ülkemiz kendi imkanları ile geliştirmiş olduğu uzun menzilli hava savunma sistemi ile S-400 karşılaştırıldı.

Burada karşılaştırmak istemesinin amacı ülkemiz tarafından geliştirilmiş uzun menzilli hava sistemi ile S-400 birbirinin yerini tutabilir mi? Sorusunun cevabı için yapıldı. Yapılan karşılaştırma neticesinde ülkemiz tarafından gerçekleştirilen uzun menzilli hava savunma sistemi ile Rusların kendi askeri uzmanlık alanında gerçekleştirmiş oldukları s-400 leri birbirleri ile karşılaştırılamayacak derecede basit olduğu açıklandı. Ülkemizdeki endüstri sisteminin gelecekte Rusya ile rekabet edebilecek kabiliyetinin bulunmadığını belirtiler.

Hisar-U füze Savunma Sistemleri

Bu karşılaştırmayı halka açık bir şekilde yaparken bazı soru işaretleri de bıraktılar. Hisar-U için iyi bir mekanizmasının olduğunu belirttiler.  Ancak Rusya ile rekabet edebilecek bir güçte olmadığını vurguladılar. Rusların s-400 sisteminin savaş yeteneğinin daha kuvvetli olduğu vurgulandı. Hisar-U’ nun üretime geçmesi minimum 10 yıl sürmektedir. Hisar hava savunma sisteminin bütün testlerden geçip seri üretime geçmesi için en az 10 yılın bulunduğu belirtilirken özellikle bu sistemde roket ve hedef arama kafasının geliştirilmesinin çok daha önemli bir iş olduğu vurgulandı.

Birçok ülke tarafından çeşitli hava savunma sistemleri üretildiğini ancak bunların Patriot, S-400 S-500 gibi stratejik bir sisteme sahip olmadığını sadece Amerika ve Rusya gibi ülkelerde bulunduğunu vurguladılar. Amerika ve Rusya bu sistemi tamamını kendileri üretmektedir. Ülkemizde geliştirilmekte olan bu sistemin seri üretime ve satışa geçmesi minimum 10 yıl sürmektedir. Ancak ülkemizdeki Hisar tamamen kendi sistemimizde geliştirilmiş silah pazarındaki diğer ülkelerin ise çoğu sistem parçaları tedarikçisi yabancı birleşmelerden sağlanmaktadır.

Karşılaştırma Yapıldı

Ülkemiz bu konuda istisna oluşturmaktadır. Rus uzmanlara göre ülkemizdeki hava savunma sisteminin kendini geliştirip seri üretime geçebilmesi için 10-12 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerektiğini bu süreçte, sistemlerin rakip olma gibi bir olasılığının söz konusu olmadığını belirtti. Ayrıca Ruslar tarafından yapılan bir açıklamaya göre ülkemizdeki siyasi değişkenin çok olduğunun bir sonraki gelecek yönetimin askeri sanayiye yatırım yapıp yapmayacağının net olarak belli olmadığını o yüzden Amerika ve NATO’dan gelen silah tedariki ne bağımlı olduğumuzu belirttiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku