Samsung, 200 Megapiksellik Bir Akıllı Telefon Kamerasını Tanıttı!

Samsung, mobil cihazlar için bol miktarda megapiksel içeren iki yeni Isocell kamera sensörünü duyurdu. Bunlar, Isocell HP1 200 megapiksel sensör ve Isocell GN5 50 megapiksel sensördür.

samsung
0

Yine, akıllı telefon geçmişi bize kameranın megapiksel sayısını artırmanın tek başına fotoğraf kalitesini iyileştirmek için yeterli olmadığını gösteriyor.  Ancak bu yeni kamera sensörleri, çeşitli aydınlatma ortamlarında kamera performansını iyileştirmeye yönelik birkaç yeni özelliği bir araya getiriyor.

 Samsung Isocell HP1 200 megapiksel Kamera Sensörü

Samsung, basın açıklamasında yeni Isocell HP1’in endüstrinin ilk 200 megapiksel mobil görüntü sensörü olduğunu söylüyor.

HP1 sensörü, düşük ışıkta fotoğrafçılığı geliştirmek için birleştirilebilen 0,64μm piksellere sahiptir.  Piksel gruplama, endüstri için yeni bir kavram değil.  Çeşitli akıllı telefon kameraları, düşük ışıkta daha iyi fotoğraflar sunmak için yakındaki birden çok pikseli daha büyük bir pikselde birleştirir.  Ancak Samsung’un HP1 piksel gruplama teknolojisi için yeni bir pazarlama terimi var: ChameleonCell.  Ortama bağlı olarak ChameleonCell, kameranın ikiye iki, dörte dört veya tam piksel düzenleri arasında geçiş yapmasına olanak tanır.

Sonuç olarak, 200 megapiksel sensör, düşük ışıkta 12,5 megapiksel kamera haline geliyor.  On altı komşu piksel, daha fazla ışık tutabilen daha büyük 2,56 μm pikseller oluşturmak için birleşir.  Parlak dış mekan ayarlarında sensör, 200 megapiksel ultra yüksek çözünürlüklü fotoğrafçılık sunabilir.

Ayrıca HP1 sensörü, saniyede 30 kare (fps) hızında 8K video kaydını destekler.  Sensör, çözünürlüğü 50 megapiksele düşürmek için dört komşu pikseli birleştirir.  Bu şekilde, videoyu kırpmadan veya küçültmeden 8K klipler çekebilir.

Samsung Isocell HP1 Kamera Teknolojisi.

Samsung Isocell GN5 50 megapiksel görüntü kamera sensörü

Benzer şekilde, Isocell GN5 kendi başına “sektörde bir ilk” elde ediyor.  Dual Pixel Pro teknolojisini entegre eden ilk 1.0 μm sensördür.  Samsung, bunun yeni bir çok yönlü otomatik odaklama teknolojisi olduğunu açıklıyor.  Dual Pixel Pro, “otomatik odaklama yeteneklerini önemli ölçüde artıracak”.  Teknoloji, her pikselin içine yatay veya dikey olarak iki fotodiyot yerleştirir.  Fotodiyotlar sektördeki en küçüğüdür ve sensörün her yöndeki desen değişikliklerini tanımasını sağlar.

samsung
samsung

Sonuç olarak, GN5 sensörü “sensörün tüm alanlarını kapsayan bir milyon faz algılamalı çok yönlü fotodiyot” sunacak.  Bu, otomatik odaklamayı anında yapacaktır.  Buna karşılık, daha iyi otomatik odaklama, parlak veya düşük ışık ayarlarında görüntülerin keskinliğini artıracaktır.

Son olarak Samsung, Isocell GN5’in ilk kez bir Dual Pixel kamerada tescilli piksel teknolojisi sunduğunu söylüyor.  Ön Derin Hendek İzolasyonu (FDTI), her fotodiyotun daha fazla ışık bilgisini emmesine ve tutmasına izin verir.  Bu, tam kuyu kapasitesini (FWC) iyileştirir ve bir piksel içindeki karışmayı azaltır.  Samsung Isocell GN5 kamera teknolojisi

Bununla birlikte, yeni 50 megapiksel ve 200 megapiksel sensörleri hangi mobil cihazların kullanacağı belli değil.  Samsung, potansiyel ortaklarla ilgili diğer ayrıntıları açıklamadan yeni sensörlerin örnekleme için hazır olduğunu söyledi.  Bu nedenle, yaklaşmakta olan Galaxy S22’nin Samsung’un Perşembe günü duyurduğu yeni kamera sensörlerinden birine sahip olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken.  Veya Samsung’un rakiplerinden gelecek amiral gemisi telefonlarından herhangi birinin yeni Isocell kameralarını kullanıp kullanmayacağı.  Ancak Pixel 6’nın Samsung’dan 50 megapiksel bir sensör kullanacağına dair bir söylenti var.  Raporlar, GN5 yerine GN1 olacağını söylüyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku