Sel Uyarısı İller Arasında İstanbul’ da Bulunuyor

Sel uyarısı Hava sıcaklıklarının giderek düşmesi ile ilgili önlemler alınması amacıyla bölgesel olarak sele meyilli alanlarda alınacak bazı tedbirler hayat kurtarıcı olacaktır.

0 8

Meteoroloji’ den gelen açıklama doğrultusunda hava tahmini akışına göre Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Orta Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağış bekleniyor. İstanbul’ un da aralarında olduğu illerde gök gürültülü sağanak yağışlı bir haftaya hazırlıklı olmamız açıklandı. Sinop, Osmaniye, Artvin, Erzurum, Ardahan, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kastamonu, Hatay da sağanak yağış beklenen iller arasında. Diğer çevre illerin ise hava sıcaklığının bir tık daha düşeceği belirtiliyor. Çevre illerin hava şartları az bulutlu ve açık olacak.

İstanbul’ da sıcaklıkların düşmesi ve yağışın başlaması yarın itibari ile gerçekleşecek. Sabah saatlerinden etkili olacağı ön görülen yağış sağanak ve gök gürültülü olacaktır.

Sel Uyarısı felakete karşı önlemler alınmalı

Deniz ve Burdur illeri çevresinde yerel olarak beklenmedik şiddette bir yağış gerçekleşeceğinden sel felaketine karşı sel uyarısı yapıldı. Kuvvetli yağışlar sonucunda sel uyarısı ve su baskını, yıldırım kaynaklı felaketlere karşı tedbir alınmalıdır. Ayrıca kuvvetli rüzgar ve benzeri durumlarda da ulaşım açısından da sıkıntı yaşanabilmektedir. Hava sıcaklıklarının giderek düşmesi ile ilgili önlemler alınması amacıyla bölgesel olarak sele meyilli alanlarda alınacak bazı tedbirler hayat kurtarıcı olacaktır. Bunları sıralayacak olursak önceden alınacak önlemler ile başlayalım.

Sel uyarısı
Sel uyarısı

Hazırlık için ilk olarak afet çantanızı ayarlayın ve yeri belirli olsun. Sonrasında evinizde bulunabilecek olan değerli eşyalarınızı güvenli bir yere koyun. Zarar görebilecek dışarıda bulunan eşyalarınızı kamufle edebileceğiniz iç kesimde bir yere alın. Yedek içme suyu ve benzeri temiz suyunuzun kirlenmemesi için önlem alın. Evinizin yakınında çukur ve benzeri alanlar varsa oralardan uzak durun unutmayın ki ilk oralar dolacaktır. Açık bir alanda bulunuyorsanız yüksek alanlara çıkın.

Afad açıklaması

Yapılan açıklamalar neticesinde özellikle Trakya, Kocaeli ve İstanbul’ da oluşacak olan yağışlara istinaden dolu yağışı riskine karşılık uyarılarda bulundu. Trakya bölgesinde hava koşullarına bağlı olarak arazilerde hortum da bekleniyor. Yağış olan bölgelerde sıcaklığın ortalama düşüşü 2-4 derece arasındadır. Hava sıcaklığı ölçümlerine göre İstanbul’ da ana arterin etkili olması bekleniyor. Akşam saatlerine doğru başlayacak olan yağışların yer yer kuvvetlenmesi durumunda 21-75 kilogram / metrekare /12 saat sağanak ve gök gürültülü yağışın beklendiği ön görülüyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Kanser’e Kan Testi ile Erken Teşhis…50 Çeşit Hastalığı Saptıyor adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.