SGK Müjdeyi Verdi 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz!

SGK Müjdeyi Verdi 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz!

0 2.043

SGK Müjdeyi Verdi 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz!

Ülkemizde bulunan milyonlarca çalışan ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Çalışılan yıl ve prim gün sayısı gibi kriterleri yerine getirmiş olan vatandaşlar emekli olabiliyor ve maaşlarını düzenli olarak alabiliyorlar. Birçok vatandaş emeklilikte yaşa takılıyor ve kuralların değişmesini istiyor.

Emeklilik yaşıyla ilgili tüm merak edilenler haberimizin devamında…

Posta Gazetesi Yazarı Ekrem Sarısu emeklilik yaşıyla ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı.

Sorulan soru: 1 Ocak 1980 doğumluyum. 1 Kasım 2006 sigorta girişim var. 2007 yılında kısa dönem askerliğimi yaptım. Askerliği borçlanmadım. 2012 yılında memur oluncaya kadar 1380 gün primim var. 7 yıllık memurum ve 6/2 derece kademedeyim. Hizmet birleştirmesi yaparsam derece/kademe etkisi olur mu ?

Sigortamı başlangıç saymazlarsa, devlete bağlı sigorta sayılan askerliği borçlanıp ödeyerek 2008 yılından önce çıkan 5434 sayılı yasaya tabi sayılır mıyım ?

Verilen Cevap: memurların sigortalı çalışmaları, hizmet sınıflarına göre derece/kademe intibaklarını etkiler. Örneğin; mühendis kadrosundaki bir memurun özel sektörde teknik hizmetler sınıfında geçen sigortalı çalışma sürelerinin bir kısmı intibakına sayılır.

Doktor kadrosundaki memurun, sağlık hizmetlerinde geçen sigortalı çalışmalarının bir kısmı intibakına sayılır. Genel idare hizmetleri sınıfındaki memurların sigortalı çalışmaları intibaklarında dikkate alınmıyor. Bu nedenle sigortalı çalışmalarınızı kurumunuza bildirin. Kurumunuzca yapılacak değerlendirme sonucunda gerekli işlem yapılacaktır. Gerek sigortalı çalışmanız, gerekse hizmet borçlanması 5434 sayılı kanuna tabi olmanızı sağlamaz.

Çalışılan yıl ve prim gün sayısı gibi kriterleri yerine getirmiş olan vatandaşlar emekli olabiliyor ve maaşlarını düzenli olarak alabiliyorlar. Birçok vatandaş emeklilikte yaşa takılıyor ve kuralların değişmesini istiyor. Bu nedenle çokça soru geliyor bu sorulardan bir diğeri şu şekilde;

Sorulan soru: babam 20 Mart 1961 doğumlu ilk sigorta tarihi 1 Eylül 1986. Toplam 3430 gün prim ödemesi var. 18 ay askerliğini borçlanıp ödedi. En kısa sürede ne zaman emekli olabilir ? 

Verilen cevap: babanız yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. 3430 gün primin içinde askerlik borçlanmasıyla kazandığı 540 gün yoksa primi tamamlandığından, 60 yaşını dolduracağı 20 Mart 2021’de emekli olabilir.

Posta Gazetesi Yazarı Ekrem Sarısu emeklilikte yaş ile ilgili soruları cevaplayarak aklında soru işareti olan vatandaşlara yol göstermiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.