Dikkat! SGK girişi olan vatandaşları İlgilendiriyor! E Devletten müracaat edebilirsiniz…

Dikkat! SGK girişi olan vatandaşları İlgilendiriyor! E Devletten müracaat edebilirsiniz...

0

Dikkat! SGK girişi olan vatandaşları ilgilendiriyor! E Devletten müracaat edebilirsiniz…

Ülkemizde emekli olmak için çabalayan yüzlerce kişi SGK ‘lı şekilde iş hayatına atılıyor. SGK girişi bulunan bireyler için bir takım haklar sunulmuştur. Bu haklara göre, sistemin istediği bazı koşullar yerine SGK ‘lı kişiler erkenden emekli olma imkanları vardır. Askerlik ve doğum borçlanması ile kısa sürede emekliye ayrılmak isteyen kişiler müracaatlarını e devlet’ ten dilerse de bireysel olarak SGK ünitelerine giderek başvurularını yapabilirler.

Kısa sürede emekliye ayrılmak isteyen kişiler bazı koşulları sağladıkları takdirde erkenden emekliye ayrılabilirler. SGK’ nın yaptığı açıklamalara göre erkek bireyler askerlik borçlanması, kadınlar ise doğum borçlanması ile kısa sürede emekliye ayrılabilirler. Doğum borçlanması ile bayanlar 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak 6 sene yani 2190 gün erkenden emekliye ayrılabilirler.

Doğum borçlanmasının koşulları:

– Anne adayının doğum yapmadan evvel ki SGK tescili

– Anne adayının doğumdan sonra adına 2 sene prim ödemesi yapılmaması

– Doğumdan sonra çocuğun 2 sene için ölmemiş olması

üstelik küçük yaşta çocukları evlatlık almış bayanlarda doğum borçlanmasından yararlanabilir. Engelli çocuğu olan bayanların ise çalışma zamanları 1.25 gün olarak hesaba katılır bu yüzden daha kısa sürede emekliye ayrılır.

Askerlik borçlanması ne demektir?

Sigortalı olarak çalışma hayatına girmeden evvel askerlik yapan kişilerin sigortalı olarak başlangıç zamanları, borçlandıkları askerlik zamanı kadar aşağıya indirilir. Bu şekilde de askerlik yaşı aşağıya çekilmiş olur. Ülkemizde emekli olmak için çabalayan yüzlerce kişi SGK ‘lı şekilde iş hayatına atılıyor.

SGK girişi bulunan bireyler için bir takım haklar sunulmuştur. Bu haklara göre, sistemin istediği bazı koşullar yerine SGK ‘lı kişiler erkenden emekli olma imkanları vardır. Askerlik ve doğum borçlanması ile kısa sürede emekliye ayrılmak isteyen kişiler müracaatlarını e devlet’ ten dilerse de bireysel olarak SGK ünitelerine giderek başvurularını yapabilirler.

Kısa sürede emekliye ayrılmak isteyen kişiler bazı koşulları sağladıkları takdirde erkenden emekliye ayrılabilirler. SGK’ nın yaptığı açıklamalara göre erkek bireyler askerlik borçlanması, kadınlar ise doğum borçlanması ile kısa sürede emekliye ayrılabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku