SGK’da Prim Girişi Olanlara 15 Yılda Emeklilik Fırsatı!

15 Yılda Emeklilik

0 469

15 Yılda Emeklilik ; Milyonlarca vatandaş emekli olma hayali kurarken SGK’da prim girişi olan vatandaşlara özel 15 yılda emekli olma fırsatı sunulmaktadır. Erken emeklilik birçok insan için rahatlık anlamına gelmektedir. Birçok kişi erken emekli olma fırsatını yakalıyorken vatandaşlar için 15 yılda erken emekli olma yolu açıldı. İnsanlar çalışma hayatına başladıkları süreler itibariyle emekli olma hayali kurarlar ve bu süreçte ne zaman emekli olacaklarını araştırırken hangi şartlarda emekli olabileceklerini de araştırıyorlar. Erken emeklilik şartı nedir? 15 yılda nasıl emekli olunur?

İşe başladığınız yılda dahil olmakla birlikte 1999 öncesi sigorta girişiniz bulunuyorsa emeklilik hakkına sahipsiniz demektir. SGK kapsamında emekli olma şartı değişti. SGK emekli olabilmek için üç şart aranmaktadır. İşe giriş tarihiniz, yaş kriteri ve prim ödeme süreniz bu şartları sağlayan kişiler kolaylıkla emekli olabiliyorlar. Ancak SGK giriş tarihinde farklılıklar meydana gelebiliyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce SGK girişi olanlar için 15 yılda emekli olma fırsatı sunuluyor.

15 Yılda Emeklilik

 

SGK emekli sandığı ve SSK kapsamında emekliler için 2006 yılı sonrasında değişiklikler yapıldı. Ayrıca bütün bunlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplandı. Yeni durum kapsamında 3 kurumun emeklilik şartları da birbirinden farklıdır. İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan kişiler çalışma ve prim ödeme günü ile emekli olma fırsatı yakalayabiliyorlar. Emeklilikte 3600 prim günü şartı bulunmaktadır. 15 Yılda Emeklilik; Bu kapsamda ise 15 yıllık sigortalılık emeklilik için yetmektedir. Şuan yürürlükte bulunan mevzuata göre uygulanan 8 Eylül 1999 tarihinden sonraki emekli olanlar için 7200 gün prim ödemiş olması ve 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

15 Yılda Emeklilik

8 Eylül 1999 öncesinde ise 3600 gün prim ve 15 yıllık sigorta sürecine sahip olması yeterlidir. Yaş şartı ise 3600 gün prim ödemesi ve 15 yıllık sigorta süresi üzerinden belirleniyor. Bu tarihler neticesinde erken emekli olma fırsatını yakalayan kişiler bulunuyor. SGK’da 1999 öncesi sigorta başlangıcı bulunuyor ve bunu tespit edebilirseniz. 15 Yılda Emeklilik;  15 yıl içerisinde 3600 prim günü sayısını tamamlayarak emekli olma fırsatını elde edebilirsiniz. Bu tarihten önce sigortanız bulunuyorsa emekli olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu durum desteklenirken 1999 yılı öncesinde sigorta başlangıcı olan kişiler ise emeklilik fırsatına kavuşuyorlar.

Emeklilerin gözü meclisten çıkacak olan gelecek olan yeni kararda!

Milyonlarca emeklinin maaşında kademeli olarak artış yaşanacak. Emekli maaşlarında artış mı yaşanıyor? 8 milyonu geçkin emekli için gözler hem Bayram ikramiyelerinde hem de temmuz ayı zammında. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşların almış olduğu aylıklarda bu zamanlar içerisinde geçerlidir. Emekli maaşlarında artış yaşanıyor.

8 milyonu geçkin emekli için güzel haber verildi. 65 yaş üstü vatandaşlar da bu habere dahil. Ayrıca en düşük emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi konusunda da yeni bir görüşme bulunmaktadır. 15 Yılda Emeklilik; Emeklilerin en büyük sorunu düşük maaş ile aylarını geçirmeye çalışmaktır. Devlet tarafından düşük emekli maaşları ile ilgili yeni düzenlemeler ortaya konuldu. Emekliler almış oldukları maaşla geçinemiyorlar. Ayrıca mecliste en düşük emekli maaşının asgari ücret eşitlenmesi gerektiğine yönelik teklifte bulunuyor. Birçok parti tarafından da olur yorumu alınırken, gözler Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Yıllara göre en düşük emekli aylığı asgari ücretin çok çok altında kalıyor.

Büyük İmkan

Günümüz kapsamında 1500 TL olan emekli aylığı asgari ücret ise 2 bin 825 TL arada ciddi bir fark bulunmakta. Bu farkı kapatabilmek için en düşük emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesi gerektiği yönünde teklifte bulunuyor. Özellikle yıllardır çalışan üreten ve ülkenin kalkınmasına emeği bulunan emeklilerimiz için maaşlarına iyileştirme yönünde başka çareler aranırken emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi bekleniyor. Bu kapsamda devletin planı ise emekliyi mutlu edecek duyuru yapıldı…

Ayrıca genç istihdamı artırmak için dünya genelinden destek çağrısı yapılırken, yüksek emekli maaşı olan kişilerin çalışmasına izin verilmeyecek. En düşük emekli maaşı ise asgari ücrete  eklenecek. Ancak emekli maaşı yüksek olan kişiler özel sektörde tekrardan çalışamayacaklar. Bunun için ise en büyük hedef emekli maaşı 4500 TL’ nin üzerinde olan kişiler başka bir yerde çalışamayacaklar ve ülkemiz genelinde 13 milyon emekli vatandaşın 8 milyonu 1.500 TL maaş almaktadır. 8 milyon emekli vatandaşın maaşı ise neredeyse iki katı artırılacak ve asgari ücretle eşitlenecek. 15 Yılda Emeklilik;  Emekliler için rahat bir nefes alma fırsatı sunulacak. Tüm vatandaşlar kullanabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.