Sinovac Aşısının Yan Etkileri Belli Oldu: Aşının 6 Korkunç Yan Etkisi!

Sinovac Aşısının Yan Etkileri Belli Oldu: Aşının 6 Korkunç Yan Etkisi!

0

Sinovac Aşısının Yan Etkileri Belli Oldu: Aşının 6 Korkunç Yan Etkisi!

Herkeste görülmemekle birlikte bazı kişilerde gelişebilecek aşı sonrası Sinovac aşısı yan etkileri arasında şunlar yer alır:

  1. Ateş
  2. Aşının yapıldığı kolda ağrı, kızarıklık, şişlik gibi sorunlar
  3. Yorgunluk
  4. Baş ve vücut ağrıları
  5. Titreme
  6. İshal

Bu yan etkiler hemen hemen tüm aşı türlerinde görülebilecek, genellikle birkaç günden daha kısa süren ve de hafif~orta şiddetli sorunlardır. Yine de herhangi bir ani reaksiyon gelişme olasılığına karşı aşı yapılan bu kişilerin 15 ila 30 dakika gibi bir süre boyunca bulunduğu sağlık kuruluşundan ayrılmaması gerekir. Alerjik reaksiyon ve de anafilaksi riski aşılar için oldukça nadir olarak karşılaşılan bir durumdur.

Aşının yapılmasının ardından doktorlar tarafından gelişmesi normal olarak değerlendirilen bu yan etkiler, aslında aşının olması gerektiği gibi etki göstererek bağışıklık sistemini harekete geçirmiş olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da olumlu bir durum olarak dahi değerlendirilebilir. Fakat yukarıdaki belirttiğimiz hafif veya orta şiddetteki semptomların haricinde beklenmeyen bir yan etkinin oluşması veya birkaç günden uzun süren semptomların söz konusu olması halinde sağlık kuruluşlarına başvurularak kontrolden geçmekte büyük fayda vardır.

Aşı sonrası merak edilen konulardan bir tanesi de tekrar veya ilk kez m koronavirüs’e yakalanma olasılığının olup olmamasıdır. Yapılan çalışmalar aşı olan kişilerde koronavirüs’e yakalanma olasılığının çok büyük ölçüde azaldığını, buna rağmen de hastalığa yakalanan kişilerde ise enfeksiyonun hafif belirtilerle atlatıldığı ve de yoğun bakım ihtiyacının oluşmadığını göstermektedir.

Lakin yeniden enfeksiyona yakalanma ve hastalık etkenini bulaştırma riski haladevam ettiğinden maske, mesafe ve hijyen kurallarına aşı sonrasında da aynı şekilde kesinlikle dikkat edilmelidir. Uzun vadeli yan etkiler konusunda ise halen bilimsel çalışmalar yürütülmeye devam etse de henüz elde edilen çalışmalar içerisinde herhangi bir ciddi yan etki gözlemlenmiştir.

Şu anda dünya genelinde uygulanan tüm aşılar içerisinde canlı aşı yoktur; dolayısıyla da aşı içeriğindeki antijenlerin aşı olan kişilerde hastalığa yol açma olasılığından hiçbir şekilde söz edilemez. Sinovac aşısı içeriğinde bulunan ve etkisiz hale getirilmiş virüsler enfeksiyon oluşturma yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle de aşı sonrasında hissedilebilecek tüm yan etkiler kesinlikle hastalığa yakalanma şeklinde yorumlanmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku