Şok İtiraf Bebeklere Habersiz Covid-19 Aşısı Yapıldı

TV kanalında açıklama yapan Kurugöl bebeklere sağlık ocağında yapılan rutin kontrol aşıları yerine Covid-19 aşısı yapıldığı söyledi.

0

Sağlık Bakanlığı tarafından soruşturmalara neden olan Prof Dr. Zafer Kurugöl’ün sözleri bakanlığı alarma geçirdi.Açıklamalar sonrası halkın tepki göstermesi sonucunda denetlemelerin başladığı açıklandı. TV kanalında açıklama yapan Kurugöl bebeklere sağlık ocağında yapılan rutin kontrol aşıları yerine Covid-19 aşısı yapıldığı söyledi. Yayınlanan videoda bir bebeğe yanlışlıkla korona aşısı yapıldığı ve sonrasında takibe gelindiğinde herhangi bir sorun olmadığı belirlendi.

Covid-19 aşıları barkod sistemi ile takip ediliyor

Yanlış aşılama yapıldığına dair iddiaları kabul etmeyen Bakanlık tarafınca soruşturma başlatıldığı açıklandı. Aşı güvenliğinde bu tür durumların söz konusu olmayacağını söyleyen Sağlık Bakanı bizler güvenli ve güçlü bir takip sistemi oluşturduk dedi. Barkod ile tüm sistemi takip altında tutuyoruz, her bir aşı ilgili kişiye ulaşana kadar bizlerin kontrolünden geçiyor diye de ekledi. Bu konuda ülke olarak dünyanın en güçlü alt yapı sistemine sahip olunduğunu vurgulayan sağlık bakanı yaygın ve fedakarlıklarla dolu bir aşılama programı uyguladıklarının altını çizdi.

Aşılar ile ilgili oluşturulan soğuk zincirin kırılması halinde sistem ile ilgili herhangi bir hata durumu olduğu neticede sistemin hemen uyarı vereceğini belirten bakan gerekli incelemelerin derhal başlamasına neden olur dedi. Konu ile ilgili sosyal medyada da tepkiler çığ gibi büyürken olayın sorumluları ile ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Herhangi bir yan etki oluşturmadı

Aşılama yapıldığı iddia edilen hasta ile ilgili şuan olumsuz bir durum söz konusu değil. İzmir ilinde yapılan hatalı aşılama ile yakınen ilgileniliyor. Aşı yapılan kurum 6 aylık bebeklere hepatit-B veya kızamık aşısı yerine COVİD-19 aşısı yapıldığı söyleniyor. Bebeklerde yapılan aşılamanın bebekler üzerinde herhangi bir yan etki oluşturmadığı aksine bebeklere bağışıklık ve antikor kazandırdığı söylendi. Tartışma yaratan sözler hem Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  hem de Sağlık Bakanlığı tarafından araştırmalar sürüyor.

covid-19
covid-19

Ülkemizde aşı yaşı henüz 12 yaşa kadar inmiş olsa da bebeklerde aşılama yapılacağına dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Bu konudaki çalışmalar sürmektedir. Dünya yaş grubu aşılama sistemi olarak şuan Küba’ da 2 yaş üzeri çocuklara aşılama yapılmakta.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Korona’ nın Yeni Etkileri Zihinsel Fonksiyonları Azaltıyor adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku