Sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar geliyor Hafta içi ve hafta sonu kısıtlamaları ile ilgili yeni düzenleme

Sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar geliyor Hafta içi ve hafta sonu kısıtlamaları ile ilgili yeni düzenleme

0 2.912

Sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar geliyor Hafta içi ve hafta sonu kısıtlamaları ile ilgili yeni düzenleme

Vakaların artış göstermesi ile birlikte yeni tedbirler geliyor. Yeni yasak kararı açıklanırken hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı haklarının tekrar gelip gelmeyeceği merak konusu, özellikle ülkemizin pandemi ile mücadele sürecinde almış oldukları tedbir kararını bilim kurulu üyelerinin toplantısı ile neticeleniyor. Birçok kişinin kafasında ise kısıtlamaların geri gelip gelmeyeceği yatmaktadır.

Aşılama süreci ile ilgili son durum ne olduğu ise merak edilmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ dan son durumlar ile ilgili açıklama geldi. 4 Ağustos günü koronavirüs tablosu açıklanırken tabloda görülen bir artış bulunmaktadır ve vaka sayıları son zamanların en yüksek vaka sayısına ulaşmış durumda. Ülkemizde bir yandan yangın süreci devam ederken diğer yandan da vaka sayıları her geçen gün artıyor. Son 24 saat içerisinde 262048 kişi testi yaptırırken, 26822 kişi pozitif çıkmış durumda. 122 kişi hayatını kaybetmiş durumda.

Aşılanma oranı ise bugün itibarıyla 41203572 keşif bir doz aşısını olmuş durumda. İkinci doz aşı ise 27831600, ayrıca 5194192 kişi ise 3 doz aşısı yaptırmış durumda. Ayrıca en az bir doz aşı uygulanan iller arasında en yüksek sırada bulunan iller Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, İzmir, Tekirdağ bölgeleri oldu. Aşı oranının en az olduğu iller ise Gümüşhane, Batman, Mu, Mardin, Şanlıurfa, Bitlis, Diyarbakır, Bingöl illeri yer almaktadır.

Fahrettin koca tarafından sosyal medya hesabı üzerinden günlük vaka tabloları paylaşılmaktadır. Ayrıca vaka oranında sınır kabul ettiğimiz 20.000 sınırını çoktan geçmiş durumdayız. Vaka sayıları en aza indirmemiz gerekirken aşı olmayı kesinlikle ihmal etmeyelim.

Ayrıca bilim kurulun’ dan son dakika…

Gündem maddeleri ile birlikte yazılı bir açıklamada bulundular. Yazılı açıklamalarında 20000 sınırını kritik bir sınır olarak kabul ettiklerini 20 binin çok üzerinde seyreden günlük vaka sayılarının aşılama süreci toplum bağışıklığı ile düşürülmek istendiğini ayrıca aşılama ile Bağışıklık sisteminin kazanılmasına yönelik çalışmalarında tüm hızıyla devam edileceğini belirtiler.

Aşının pandemi sürecinde mücadele vermede en önemli bir karar olduğu ve bu kararın kanıtının olduğu belirtilirken, aşı olmanın kesinlikle ertelenmeyeceğini vurguluyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.