Süleyman Soylu, Mansur Yavaş Hakkında İnceleme Başlattı…

Süleyman Soylu, Mansur Yavaş Hakkında İnceleme Başlattı..

0 1.818

Süleyman Soylu, Mansur Yavaş Hakkında İnceleme Başlattı..

İçişleri Bakanı olan Süleyman Soylu’nun; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın görevini kötüye kullandığı ile ilgili soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiği ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklama: TOGO İkiz Kuleleri’nin mühürlemesi ve ruhsatlarının iptal kararlarına ilişkin olaraktan Mansur Yavaş’ın “görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle” hakkında ön soruşturma başlatılması için İçişleri Bakanlığı’na başvuru yaptı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı ise karara17 Haziran’da Başsavcılığın talebine cevap verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı Dr. Turan Ergun’un kararname için imzasının bulunduğu yazıda: Mansur Yavaş ve sorumluluğu tespit edilecek ilgili diğer belediye görevlileri hakkında yapılan 4483 sayılı kanuna göre ön inceleme yapılması istendi. Başkanlık, ön incelemenin 30 günlük süre içerisinde bitirilmemesi durumunda 15 günlük ek sürenin kullanılmasını talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Ankara Ticaret Odası eski başkanı olan Sinan Aygün’ün şikayetleri üzerine İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapmıştı.

Danıştay Kararı

Ankara’da rant iddialarının odağına yerleşen TOGO Kuleleri’yle ilgili Ankara Ticaret Odası eski başkanı olan Sinan Aygün’ün yaptırdığı TOGO kuleleriyle ilgili son kararı vermiş, Ankara’da 20 bin metrekarelik alana 120 bin metrekarelik inşaat yapılan projeye ilişkin mahkeme ve Belediye Meclisi’nin aldığı inşaat yoğunluğunun azaltılması kararına uyulmasını istemişti.

Mansur Yavaş kimdir ?

1955 yılında Ankara’nın İlçesi olan Beypazarında dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Beypazarı’nda tamamlamış ve 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı lisans (üniversite) eğitimini 1983 yılında tamamlamıştır. Askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrasında Beypazarı’nda 13 yıl boyunca avukat olarak görev yapmıştır.

Siyasete olan yoğun ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında verilmiş olan Belediye Meclis üyeliğini yaptıktan sonra, 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adayı olmuş, lakin seçilememiştir.

1999 seçimlerinde ise tekrardan MHP’den aday olup yüzde 51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı olmaya hak kazanmıştır. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonunu ve yaptığı binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla 2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının Çevre Ödülü almış, 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından Yılın Belediye Başkanı seçilmiş ve ödüllendirilmiştir.

Katıldığı 2004 seçimlerinde yüzde 55 oy oranı ve 11 bin oy ile yeniden Beypazarı Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihli belediye seçimlerde MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmuş, ancak yüzde 27 oy alarak rakiplerini geçememiş, İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın ardından üçüncü sırada seçimi bitirmiştir.

2014 yerel seçimlerinde üye olduğu parti MHP tarafından yeniden, tekrardan aday gösterilmemesi nedeniyle CHP’ye katılması gündeme gelmiştir, 21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğine kabul,takdim edilmiştir. Mansur Yavaş daha sonra, CHP Parti Meclisi tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı ilan edilmiştir, ancak 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimlerde seçimi çok küçük farkla kaybetmiştir.

Takvimler 17 Nisan 2016 tarihini gösterdiğinde CHP üyeliğinden istifa etmiştir. 18 Aralık 2018 tarihinde yapılan CHP Parti Meclisi toplantısında, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde CHP adayı seçilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.