Sürücüler Dikkat! Benzin İstasyonlarında Büyük Tuzak

Sürücüler Dikkat! Benzin İstasyonlarında Büyük TuzakSürücüler Dikkat! Benzin İstasyonlarında Büyük Tuzak

0

Sürücüler Dikkat! Benzin İstasyonlarında Büyük Tuzak

Benzin istasyonları vatandaşı şimdi de tabela da yapılan hileleriyle kandırmaya başladı. Tabela oyunlarıyla birlikte sürücüleri istasyonlarına çeken benzin istasyonları en ucuz fiyatı gösterip en pahalı fiyattan vatandaşa motorin satıyorlar. Çoğu sürücü kandırıldığını bile anlamadan deposunu pahalı akaryakıtla dolduruyor.

“Bin TL Üzerine…” Hilesi

Sözcü yazarı Erdoğan Süzer’in haberine göre, Türkiye’nin Başkent’i Ankara başta olmak üzere tüm ülke genelinde yaşanan tabela hileli akaryakıt hırsızlığını gözler önüne serdi.

Benzin istasyonları yaptıkları hileli afiş yöntemiyle müşteri avlamaya çalışıyor. Bu yöntemde piyasanın 30 ile 40 kuruş altındaki bir fiyat büyük bir bez afişe büyük puntolarla yazılıyor. Ancak fiyatın hemen üzerine ya da altına çok daha küçük bir puntolarla ‘100 lirte ve üzeri alımlarınızda veya ‘1000 Türk Lirası üzeri alımlarınızda’ gibisinden çeşitli ifadeler ekleniyor.

Ucuz motorin fiyatı çok büyük puntolarla, uyarı ifadeleri ise çok daha küçük puntolarla yazıldığı için büyük puntoyla yazan fiyata odaklanan müşteriler benzin istasyonlarına yanaşıp depoyu dolduruyor. Ancak pompadan indirimli fiyat yerine 30 ila 40 kuruş daha yüksek olan bir fiyatla motorin veriliyor.

100 Litrelik Benzin Deposu Yok!

Tabela hilesinde yapılan fiyatla, pompa fiyatı arasındaki farkı anlayan sürücüler, “İndirimli fiyat sadece 100 litre motorin alımlarında geçerli. Tabelayı iyi okuyun” deniliyor ve müşteri suçlanıyor. Oysa ki otomobillerin deposu en fazla 50 ila 60 litre benzin alıyor.

Sözcü Gazetesine bilgi veren bir benzin istasyonu çalışanı, “O asılan tabelalar sözde kamyoncular için. Ancak ucuz fiyat algısıyla birlikte istasyona kamyondan çok otomobil geliyor.

İndirimli fiyattan motorin aldığını zanneden birçok müşterinin deposunu dolduruyoruz. Çok az sürücü pompada fiyat karşılaştırması yapıp da bu durumu fark ediyor. Kandırıldıkları için tepki gösteren müşterilere, o ilanların kamyon ve otobüsler için olduğunu söyleyerek onları ikna etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf 1 Sürücüler 6.99’luk fiyata odaklanıp benzin istasyonuna giriyor. Ancak tabelada yazan “100 litre ve üzeri alımlarınızda EURO DİZEL 6.99” yazıyor. Asıl tabelada da ise fiyat 7.09”

Fotoğraf 2 Tabelada “1.000 TL ve üzeri alımlarınızda MOTORİN 6.84” yazıyor. Asıl tabeladaki fiyat ise 7.36.

Fotoğraf 3 Büyük yazılı tabelada “MOTORİN fiyatı 7.19′ yazıyor. Ancak asıl tabeladaki fiyat 7.36 Pompada ise 7.36 Türk Lirası

Fotoğraf 4 ‘MOTORİNDE BUYYUK İNDİRİM 6.99” tabelasını gören benzin istasyonlarına yanaşıyor. Ancak aynı tabelada ki “100 litre ve üzeri alımlarda” ifadesi neredeyse okunamayacak kadar küçük bir boyutta. Üstteki tabelada ise 7.35’TL’lik gerçek fiyat yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku