Survivor Barış Murat Yağcı: Uzun süre yaşamam

0

Oyuncu, sporcu, yakışıklı… Survivor Barış Murat Yağcı anlatmak için bir çok kelime kullanabiliriz. ‘Her Şeye Rağmen’ isimli kitap ve aynı isimde şarkı yapmasından sonra onu aradığımda, doğrusu bu saydığım sıfatlar üzerine konuşuruz diye düşünüyordum. Biraz önce saydıklarım onun görünen özellikleriymiş. Röportaja ‘ hayatım boyunca ilk defa bunlardan bahsedeceğim’ diye kelimelerine başladı ve yaşadıklarını anlattı. “Annem üvey babama ‘Benim kadınlık fonksiyonlarım yok artık. Beni aldatmakta özgürsün, sana çocuk veremeyeceğim’ dediğini duydum.”

Senelerce basketbola gönül verdi, sakatlık yaşadı. 2011 yılında Best Model’e katıldı ve ‘Best Fotomodel’ oldu. Dünyaca tanındık markalarla beraber çalıştı ve o zamanlar oyunculuğa atıldı. 2020 yılında katıldığı ‘Survivor’ yarışmasını ikincilikle tamamlarken kendine hayran bıraktı. Yaptığı her şey gündem yarattı.

Bunu “önce evden çıktığımda hayran kitlem çok değildi. Şimdi binlerce kişi fotoğraf çektirmek için yanıma geliyor. Şaka bir yana… Oyunculuk yaptığımda bu kadar hayranım yoktu” ifadelerini kullandı.

Barış’la ‘Her Şeye Rağmen’ isimli şarkısı çıktıktan sonra yaklaşık 1 saat konuşma yaptık. Aşırı heyecanlıydı. Genetik rahatsızlığından Acun Ilıcalı’nın yarışmasına katılınca boyunun boyunun nasıl kısaldığına, şiddetle geçen çocukluk hikâyesine kadar her şeyi ilk defa anlattı.

Best fotomodel oldun, oyunculuk ve modellik işleri yaptın, ‘Survivor’ adlı yarışmaya gittin. Şimdi de şarkı ve kitap çıkarmaya başladın.

Annem bana her zaman “Bir işle uğraşmıyorsun, ne yapıyorsun bilmiyorum ama seninle daima gurur duyacağım” diyor.

Survivor Barış Murat Yağcı Ünlü olmak mı istiyordun?

Hayır. Benim geçmişte me yaşadığımı bilmiyorsunuz ve fazla tanımıyorsunuz. Ben normalde çok sağlıklı bir birey değilim.

Bu dedikleriniz ne demek oluyor?

Ben şimdiye kadar defalarca sakatlık yaşadım ve çok kez ameliyat oldum. Her yıl 2 ciddi ameliyat geçiriyorum.

Sıkıntı ne? Geçmiş olsun

Genetik rahatsızlıklarım var. Kemiklerim eriyor… Kemiklerimde uzama ya da kısalma olduğu zaman tendonlarım parçalanıyor. Vücudum bozuldukça tendonlar hasar görüyor. Sürekli müdahale etmek gerekiyor. Basketbol hayatım hu sebepten dolayı sonlandı. ‘Survivor’da bu yüzden ikinci oldum. Yarışmanın son aylarında omzuma darbe aldım ve çıktı, yerine geldi; ama oradaki kapsüller hasar gördü. Kırığım ve yırtıklarım vardı.

Survivor Barış Murat Yağcı Genetik rahatsızlıklarım var dedin…

Survivor Barış Murat Yağcı; Ailemde genetik olan kanser problemi var. Dışarıdan bakıldığında sağlıklı bir birey olarak görülsem de ben uzun yıllar yaşayacağımı hiç sanmıyorum. Kitap çıkarırken tepki alacağımı biliyordum ama sevdiklerime benden bir hatıra bırakmak istedim.

‘Her Şeye Rağmen’ isimli kitap ve şarkın senden bahsediyor. Peki, sen nelere kafa tuttun hayatın boyunca?

Survivor Barış Murat Yağcı; Size en basitinden bir şey anlatayım. Annem 4 defa kansere yakalandı. İlk başta lenf kanserine yakalandı, lenflerini aldılar. Sonra göğüs kanserine yakalandı, göğüslerini aldılar. Ardından rahim kanseri oldu. Üvey babamla konuşurken duydum ve ona şunları söyledi: “ Benim artık kadınlık fonksiyonlarım yok, sana babalık duygusunu yaşatamayacağım ”dedi. Üvey babam ise “Seni hiç bir zaman bırakmayacağım” dedi. Bu duygu bana bağlılığı ve bir insanı ne olursa olsun her şeye rağmen sevilebileceğini öğretti.

Annem defalarca şiddete maruz kaldı

Annenin nasıl bir yaşam şekli vardı? Kitabın başında annenden bahsetmişin…

Survivor Barış Murat Yağcı ; Annem Almanya’da dünya gelmiş, 16 yaşında babasının isteği üzerine Türkiye’ye dönüş yapmış. Okula gönderilmemiş. Burhaniye de yaşamışlar. Babası anneme şiddet uygulamış ve gençlik yıllarını çok kötü geçirmiş. Sonra dayanamayıp evden ayrılma kararı almış, İzmir’de işe girmiş ve orada babamla tanışmış. Dünya evine girmişler. Bir işe hızlı başlayınca hızlı bir şekilde de düşüş yaşıyorsun. Babamın şiddet ve alkol sıkıntısı vardı. Annem babasından gördüğü travmaları babamdan da görünce yollarını ayırma kararı almış.

Survivor Barış Murat Yağcı Sen annenle yaşamak mı istedin?

Aynen. Beni Göztepe’ye kaçırmış. Uzun süre babama beni göstermemiş.

Annen neden böyle bir şey yapmış?

Biraz önce anlattığım şiddet ve alkol sıkıntılarından dolayı… “Çocuğumu geri getir” diye otele gelip cam çerçeve indirme olayları olmuş. Belirli şartlar sağlanınca ben babamı görmeye başladım.

Babanla en son “Survivor”a gitmeden önce görüşmüşün. Bu doğru mu?

Survivor Barış Murat Yağcı ; Doğru. Her yıl yaz ayında 3-4 gün yanına giderdim. Yarışmadan önce yanına helallik almaya uğradım. Alkol aldı ve bana bir anda bağırdı. Aynı gün içerisinde tekrardan yanından ayrıldım. O yaşadıklarımı aklımdan silemedim. Yaşadığım bu olaydan dolayı ilk haftalar performansın hem düşüktü. Sonra kendi başıma yükselmem gerektiğini anladım.

Yarışmadan sonra buluştunuz mu?

Evet görüştük, hatalarını anlamıştı bu yüzden onu bağışladım.

Yaşadıklarından nasıl etkilendin?

Survivor Barış Murat Yağcı ; Uzaktan bakılınca “oyunculuk yapan yakışıklı biri” dersin. Ama her şey uzaktan göründüğü gibi değil. Yaşanılan olaylar insana çok anlam yüklüyor. İnsanlara hep mesafeli oldum. İnsanları hayatıma hemen dahil etmedim. Sakin görünüşüm bu yüzden.

Yarışmada boyum 4 santimetre kısaldı..

Boyun 1 metre 97 santimetreymiş…

Normalde 2.01 cm idi ama yarışmadan sonra boyum kısaldı 1.97 oldu.

Bu nasıl oldu?

Survivor Barış Murat Yağcı

Adadayken tahta üzerinde uyuyorduk ve devamlı yağmurda kaldık. Kas ve eklemlerime tahta baskı yapıyordu. Bu yüzden vücut eğilmeye başlıyordu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku